Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności4 sierpnia 202112:43

Jak trądzik różowaty wpływa na codzienne funkcjonowanie?

Jak trądzik różowaty wpływa na codzienne funkcjonowanie? - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Polska:

Trądzik różowaty to choroba skóry, z którą zmaga się coraz więcej osób. Diagnozuje się ją częściej niż kiedyś, ponieważ wiedza na jej temat jest znacznie obszerniejsza. Jak wygląda codzienne funkcjonowanie, jeżeli zmagamy się z tego rodzaju trądzikiem? Które objawy są szczególnie uciążliwe i czy leczenie bywa skuteczne? 

Trądzik różowaty – co warto o nim wiedzieć?

Jeszcze do niedawna trądzik różowaty nie był wcale zbyt często diagnozowany. Nie oznacza to jednak, że problem nie istniał, a jedynie to, że wiedza na jego temat była jeszcze niedostateczna. Aktualnie wciąż brakuje wielu badań, które mogłyby ułatwić jego leczenie, jednak lekarze potrafią już możliwie szybko zdiagnozować problem. Wiedzą również, jakie czynniki powodują pogorszenie stanu cery. Zaskórniki zamknięte nie będą cechą charakterystyczną, jednak istnieje szereg innych objawów, które bywają dla nas bardziej uporczywe. Co do nich zaliczamy?

Trądzik różowaty – jakie objawy mu towarzyszą?

Zazwyczaj zaczyna się bardzo niewinnie, ponieważ skóra rumieni się częściej nie zwykle, a zauważalne zaczerwienie pozostaje na dłużej. Takie początki ma właśnie trądzik różowaty. Obszary, na których pojawiają się zmiany skórne, to głównie policzki, ale też nos, czoło czy broda. Z czasem przychodzi pora na nieco większy dyskomfort, tj. szczypanie czy pieczenie. Gdy w porę nie udamy się do lekarza i nie zaczniemy leczenia, naszą zmorą mogą okazać się grudki, krostki (nie są to jednak zaskórniki zamknięte), ale też tworzące się pod skórą guzki. Zmiany zostają utrwalone i stają się trudniejsze w usuwaniu.

Codzienne funkcjonowanie z trądzikiem różowatym

Osoby, które dotknął trądzik różowaty, nie mają łatwo. Wszystko zależne jest też od tego, jak bardzo rozwinęła się choroba oraz które dolegliwości pojawiają się najczęściej. Na pewno codzienne funkcjonowanie jest utrudnione przez ilość czynników, które sprawiają, że cera na nowo staje się zaczerwieniona.

Istnieje też długa lista potencjalnych bodźców prowokujących, których osoba z trądzikiem różowatym powinna unikać. O czym dokładnie mowa? Jest to między innymi picie alkoholu, ale także regularnie spożywanie mocnej kawy, opalanie się lub ekspozycja na słońce i promieniowanie UV, palenie papierosów, spożywanie ostrych potraw, ale też niewłaściwie dobrane kosmetyki pielęgnacyjne, które posiadają w swoim składzie substancje drażniące (na przykład silnie działające kwasy).

Problemem jest także dyskomfort, który na co dzień odczuwają osoby z trądzikiem różowatym. Wystarczy chociażby wejście do ciepłego pomieszczenia, aby nawróciło szczypanie skóry oraz pieczenie. Nie można jednak drapać twarzy czy dotykać jej dłońmi, ponieważ w ten sposób przeniesiemy na naszą cerę takie bakterie, które mogą być przyczyną innych problemów skórnych. 

Jak leczyć trądzik różowaty?

Ważne jest, aby możliwie szybko skonsultować się ze specjalistą. W trudniejszych przypadkach konieczne będzie przyjmowanie leków, jednak zazwyczaj w dużej mierze wystarczy jedynie zmiana codziennego stylu życia oraz zwracanie uwagi na składy stosowanych kosmetyków pielęgnacyjnych. Dobrze, aby odbywało się to pod opieką lekarza, ale też kosmetologa czy kosmetyczki.

Zdarza się jednak i tak, że jednocześnie występuje trądzik różowaty oraz inna jego odmiana (taka, w której obecne są zaskórniki zamknięte oraz otwarte). Co robić w takim przypadku? Leczenie staje się jeszcze bardziej skomplikowane, ale możliwe. Głównie trzeba postępować według zaleceń lekarza i zmienić swoje dotychczasowe nawyki. Nie ma tutaj miejsca na częste odstępstwa, ponieważ nieleczony trądzik różowaty może prowadzić nawet do powstawania deformacji twarzy.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności26 lipca 202414:07

Festyn rodzinno-integracyjny w niedzielę, w Kokoszycach

Festyn rodzinno-integracyjny w niedzielę, w Kokoszycach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl / fot. DPK
Reklama
Aktualności25 lipca 202413:51

ZUS: Aktywny rodzic – wnioski od października

ZUS: Aktywny rodzic – wnioski od października - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.