Dieta bezwęglowodanowa — dla kogo jest polecana?

Dieta bezwęglowodanowa to dieta ograniczająca spożycie węglowodanów zawartych w głównych produktach słodkich, makaronach i pieczywie. Zamiast spożywać węglowodany, eksperci zalecają spożywanie pełnowartościowej żywności, takiej jak naturalne białka, tłuszcze i warzywa. Dowiedz się więcej, na temat założeń tej diety oraz, kto powinien ją stosować.
Jeżeli planujesz przejść na dietę, warto wcześniej porozmawiać o tym z lekarzem, który oceni z medycznego punktu widzenia, czy dana dieta, jest dla ciebie bezpieczna i czy nie ma przeciwwskazań. Nie każdy bowiem, może stosować każdą dietę. Każda dieta ma plusy i minusy, a także wskazania i przeciwwskazania.
Co to jest dieta bez węglowodanów?
Dieta bez węglowodanów lub o niskiej ich zawartości może pomóc w utrzymaniu dobrego samopoczucia organizmu, ponieważ minimalizuje spożycie cukru, skrobi, zapewniając stałą podaż białek i tłuszczów, co może sprzyjać poczuciu sytości. Kiedy ograniczasz spożywanie cukrów i skrobi, poziom cukru we krwi stabilizuje się.
Kto nie powinien stosować diety niskowęglowodanowej?
Eksperci radzą nie stosować tego rodzaju diety:
● jeśli cierpisz na poważne i przewlekłe choroby;
● jeśli cierpisz na zaburzenia odżywiania;
● w czasie ciąży lub karmienia piersią;
● jeśli nie masz jeszcze 18 lat;
● w przypadku niedowagi.
Chociaż dieta wolna od węglowodanów lub o niskiej zawartości może mieć potencjalnie korzystny wpływ na nasz organizm, nie udowodniono jeszcze, czy może wpływać na przyjmowanie leków. Główne niebezpieczeństwo może dotyczyć leków przepisywanych w celu przeciwdziałania cukrzycy, dla których lekarze często muszą dostosowywać dawki. Dlatego tak ważne jest, aby zawsze być pod opieką lekarza i eksperta w zakresie żywienia.
Jakie mogą być korzyści z diety niskowęglowodanowej?
Dieta bezwęglowodanowa wydaje się być dietą, która może przynieść ewentualne korzyści dla naszego organizmu. W szczególności może pomóc w:
● utrzymaniu zdrowia organizmu;
● osiągnięciu poczucia sytości, wprowadzając mniej kalorii;
● w normalizacji poziomu cukru we krwi;
● poprawie zdrowia serca, ponieważ jest w stanie obniżyć poziom trójglicerydów we krwi w połączeniu z odpowiednią terapią lekową;
● kontrolowaniu poziomu cholesterolu we krwi;
● przeciwdziałaniu możliwym problemom jelit drażliwych, ponieważ może być cenną pomocą w zmniejszaniu objawów, takich jak obrzęk brzucha, wzdęcia, biegunka, skurcze i bóle.
● przeciwdziałaniu problemom trawiennym, refluksowi żołądkowemu;
● walce z niedoskonałościami skóry, takimi jak trądzik;
● poprawie nastroju.
Jakie pokarmy możesz jeść?
Jeśli chodzi o diety bez węglowodanów lub diety niskowęglowodanowe, mięso jest generalnie pierwszym pokarmem, o którym myślisz. Karma ta w zasadzie nie zawiera węglowodanów, ale przede wszystkim jest jednym z głównych źródeł białka. Jednak produkty bez węglowodanów to nie tylko mięso. Istnieje wiele pokarmów pozbawionych węglowodanów, które można wprowadzić do diety.
W ramach diety „low carb” możliwe jest spożywanie:
● mięso, ryby i jajka;
● warzywa z wyjątkiem tych, które rosną pod ziemią;
● naturalnych tłuszczów;
Jeśli chodzi o napoje, to bezwęglowodanowe to: woda, kawa, bulion kostny, herbata, wino, napoje słodzone stewią i mleko kokosowe. Zasadą często zalecaną przez ekspertów jest jedzenie, gdy poczujesz głód. Jeśli czujesz już sytość, należy zakończyć posiłek.
Lekarze i eksperci zalecają zbilansowaną, ale zróżnicowaną dietę, która zawiera również węglowodany, ponieważ zbyt duża ilość białka może nie być zdrowa na dłuższą metę.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.