Deszczówka, czyli ekologiczne podlewanie

Zmiany klimatyczne są realnym problem, z którym w obecnych czasach wszyscy musimy się zmierzyć. Coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, jak susze, podtopienia i powodzie. Ta trudna sytuacja wymaga podejmowania działań, aby w jak najlepszy sposób zaadaptować się do nowych warunków pogodowych.
Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego opracował procedurę udzielania dotacji celowej na zakup zbiorników na "deszczówkę". Dzięki dofinansowaniu mieszkańcy będą mniej płacili za wodę.
Przedmiotowe zadanie jest zgodne z „Programem Ochrony Środowiska dla miasta Wodzisławia Śląskiego na lata 2020-2024”, wynika również z zaleceń „Koncepcji gospodarowania wodami na terenie dzielnicy Radlin II w Wodzisławiu Śląskim” dot. stosowania rozwiązań polegających na przydomowej retencji.
Dlaczego warto wykorzystać deszczówkę?
Nie będziemy musieli płacić za wodę, np. do podlewania ogrodu i ograniczymy marnowanie cennej deszczówki, co ma ogromne znaczenie. Wraz ze zmianami klimatu zmienia się charakter opadów - pada rzadziej, jednak intensywniej. Woda nie wsiąka w suchą ziemię, tylko spływa do kanalizacji, rowów melioracyjnych, rzek, a stamtąd do morza. W ten sposób tracimy ją bezpowrotnie.
Założenia
- Dotacja skierowana jest do osób fizycznych. Na terenie nieruchomości, na której realizowana będzie inwestycja, nie może być prowadzona działalność gospodarcza.
- Dotacja udzielana będzie na zakup zbiorników naziemnych, zamkniętych, wolnostojących lub zbiorników podziemnych, służących do gromadzenia wód opadowych i roztopowych. Minimalna pojemność zbiorników na nieruchomości nie może być mniejsza niż 1000 litrów.
- Wysokość dotacji będzie wynosiła 70 proc. kosztów zakupu zbiorników, nie więcej niż 2 tys. zł.
- Kwalifikowalność wniosków odbywać się będzie na podstawie pojemności zbiornika/zbiorników zadeklarowanych we wniosku (im wyższa łączna pojemność zbiornika/zbiorników tym wniosek znajduje się wyżej na liście). W przypadku wystąpienia tej samej pojemności zbiornika/zbiorników, kryterium rozstrzygającym będzie powierzchnia dachu określona we wniosku (nieruchomość z większą powierzchnią dachu znajduję się wyżej na liście niż nieruchomość z mniejszą powierzchnią dachu) Ostatecznym kryterium rozstrzygającym będzie kolejność złożonych wniosków.
- Rozpoczęcie realizacji inwestycji, w tym ponoszenie wydatków, nie może nastąpić przed zawarciem umowy o udzielenie dotacji.
- W roku bieżącym nabór wniosków ogłoszony zostanie po podjęciu uchwały.
Magazynowanie wód opadowych i roztopowych ogranicza szybki spływ wody po powierzchni terenu i przyczynia się do oszczędniejszego gospodarowania istniejącymi zasobami wodnymi. Ograniczony zostaje bezpowrotny odpływ wód do rzek, zapewnia się odciążenie kanalizacji deszczowej, zapobiegając tym samym lokalnym podtopieniom. Zaproponowane inwestycje przyczynią się do ograniczenia deficytu wody i tym samym zwiększą potencjał retencyjny środowiska przyrodniczego.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz