Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności28 czerwca 202212:05

Przy kościele w Gołkowicach posadzono dąb papieski

Przy kościele w Gołkowicach posadzono dąb papieski - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Godów:

Dąb przywieźli do Gołkowic leśnicy z Nadleśnictwa Rybnik, którzy w ubiegłym roku udali się razem z innymi pracownikami Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach na pielgrzymkę do Watykanu. Wówczas sadzonkę dębu poświecił papież Franciszek. A 21 czerwca, w roku setnej rocznicy przyłączenia Górnego Śląska, dąb został posadzony przy kościele pw. św. Anny, nieopodal pomnika, upamiętniającego powstańców śląskich z Gołkowic, poległych w walkach lat 1919-1921.

Leśnicy przywieźli papieski dąb

Uroczystość poprzedzona została mszą świętą, która została odprawiona w kościele św. Anny - sprawowanej w intencji Ojczyzny - na pamiątkę 100. rocznicy przyłączenia Górnego Śląska do Polski. Mszy św. przewodził ks. Adam Baron, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Anny w Gołkowicach. Udział wzięli w niej również przedstawiciele władz samorządowych - wójt Gminy Godów Mariusz Adamczyk, przewodniczący Rady Gminy w Godowie Antoni Tomas; delegacja Nadleśnictwa Rybnik z p.o. Nadleśniczego Tomaszem Olszewskim na czele pracownikami Nadleśnictwa Romanem Kwapulińskim, Grzegorzem Adamczykiem i Pauliną Sobczuk, a także społeczność Szkoły Podstawowej im. por. pil. Franciszka Surmy w Gołkowicach z dyrektorem Waldemarem Paszylką na czele. Obecny był również sołtys Gołkowic, Piotr Wrodarczyk.

Dąb urośnie w sąsiedztwie powstańczego pomnika

Po mszy św. - w sąsiedztwie pomnika poświęconego powstańcom śląskim z Gołkowic, którzy w latach 1919-1921 zginęli w walkach o przyłączenie Śląska do Polski - nastąpiło uroczyste zasadzenie sadzonki dębu papieskiego oraz poświęcenie tablicy upamiętniającej to wydarzenie.

Dyrektor szkoły przypomniał historię przyłączenia Górnego Śląska, w tym Ziemi wodzisławskiej do Polski, zaś nadleśniczy Tomasz Olszewski zaznaczył, że Polska miała szczęście, że pracowici mieszkańcy Górnego Śląska chcieli, by region ten został przyłączony do odrodzonej Polski.

Autor: UG Godów, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności28 kwietnia 202510:05

Nieruchomość przy ul. Teligi 69 w przygotowaniu do sprzedaży

Nieruchomość przy ul. Teligi 69 w przygotowaniu do sprzedaży - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Biuro Komunikacji Społecznej
Reklama
Sport28 kwietnia 202500:05

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama
Kultura i Edukacja28 kwietnia 202512:59

Powiatowe Targi Edukacyjne. Szkoły zaprezentowały swoją ofertę [FOTO i WIDEO]

Powiatowe Targi Edukacyjne. Szkoły zaprezentowały swoją ofertę [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

Kilkanaście stanowisk prezentujących to, co w powiatowych szkołach najlepsze, tłumy odwiedzających, pokazy taneczne, artystyczne, kulinarne, a nawet motoryzacyjne - tak w skrócie prezentowały się tegoroczne Powiatowe Targi Edukacyjne, które w tym roku zorganizowano pod hasłem "Edu Level Up".

Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.