Czym są pustaki szalunkowe?

Chcesz wybudować solidną i wytrzymałą ścianę piwniczą lub fundamentową? Nie wiesz, jakiego materiału do tego celu użyć? Specjaliści polecają pustaki szalunkowe. Wymiary oraz właściwości pustaków szalunkowych świetnie nadają się do tego typu prac budowlanych. Przede wszystkim są lekkie i poręczne, co znacząco ułatwia pracę z ich wykorzystaniem, a przy tym bardzo łatwo się je ustawia. Mają też wiele innych zalet, które opisujemy w naszym artykule.
Czym są pustaki szalunkowe?
Pustaki szalunkowe, które można kupić na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/cegly-i-pustaki produkowane są najczęściej z betonu klasy C20/25. Jak sama ich nazwa wskazuje, ich wnętrze jest puste. Charakteryzują się one za to grubymi ściankami - 3 - 4 centymetrów grubości. Stosowane są one jako szalunek tracony, czyli taki, którego nie zdejmuje się po postawieniu ściany. W pierwszej części, konstrukcja jest stawiana bez użycia jakiejkolwiek zaprawy, a następnie wypełniana betonem. Co istotne, takie ściany nie muszą być deskowane. To pozwala znacząco przyspieszyć proces prac budowlanych oraz obniżyć koszt przedsięwzięcia.
Jakie są rodzaje pustaków szalunkowych?
Ze względu na to, że pustaki szalunkowe są prostymi materiałami budowlanymi, wyróżnić można tylko trzy ich rodzaje:
- pustaki podstawowe,
- pustaki narożne,
- pustaki połówkowe.
Te trzy rodzaje pozwalają stawiać ściany piwniczne i fundamentowe. Poszczególne elementy konstrukcji szczelnie na siebie zachodzą, a to dzięki ich odpowiednio wyprofilowanym brzegom. Wyposażone są one również w specjalne otwory, w których w razie konieczności można zamieścić pręty zbrojeniowe.
Jakie są właściwości pustaków szalunkowych?
Pustaki szalunkowe charakteryzują się odpowiednimi właściwościami technicznymi. Dzięki temu tworzone z nich konstrukcje będą stabilne i bezpieczne. Najważniejsza jest wysoka wytrzymałość na ściskanie, która wynosi zazwyczaj od 3,5 do 5 N/mm2. Mieszanka, z której produkuje się pustaki szalunkowe, poddawana jest specjalnemu procesowi wibroprasowania. Dzięki temu ich struktura jest taka sama i bardzo wytrzymała nawet na duże obciążenia.
Ponadto charakteryzują się one mrozoodpornością. Świetnie znoszą działanie wody, aczkolwiek zaleca się ich pokrycie warstwą hydroizolacyjną, jeśli mają być wykorzystywane do tworzenia ścian piwnicznych i fundamentowych. Ściany takie można szpachlować, tynkować, a nawet malować.
Jakie jest zastosowanie pustaków szalunkowych?
Pustaki bardzo często wykorzystuje się podczas budowy garaży, niewielkich budynków o przeznaczeniu gospodarczym, a także basenów. Materiał ten stosowany jest również stosowany do budowania monolitycznych konstrukcji, jak właśnie ściany piwniczne i fundamentowe. Ponadto można z nich wznosić ściany nośne, słupy oraz ogrodzenia. Jest to także doskonała alternatywa dla cegieł, jeśli chodzi o budowanie muru oporowego. Do stawiania ścian wykorzystuje się przeważnie wszystkie trzy rodzaje pustaków szalunkowych. Robi się to za pomocą zalewania betonem pustaków podstawowych. Narożnikowe, jak sama ich nazwa mówi, stosowane są do budowy narożników, a przy pomocy pustaków połówkowych uzupełnia się ściany.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.