Kościół w Łaziskach ma już ponad pięć i pół wieku [FOTO]
![Kościół w Łaziskach ma już ponad pięć i pół wieku [FOTO] Kościół w Łaziskach ma już ponad pięć i pół wieku [FOTO] - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com](img/archiwum-mini.jpg)
15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, parafia pw. Wszystkich Świętych w Łaziskach świętowała jubileusz 555-lecia swojego kościoła, jednej z najstarszych drewnianych świątyni na Górnym Śląsku.
W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz Gminy Godów - wójt Gminy Mariusz Adamczyk i przewodniczący Rady Gminy w Godowie Antoni Tomas oraz Powiatu wodzisławskiego - przewodniczący Rady Powiatu Adam Krzyżak oraz wiceprzewodniczący Rady Powiatu Robert Wala.
Arcybiskup sprawował mszę dziękczynną
Głównym punktem obchodów była uroczysta odpustowo-jubileuszowa Msza św., której przewodniczył Metropolita Katowicki ks. abp Wiktor Skworc. W homilii abp Skworc przypomniał, że kościół w Łaziskach pw. Wszystkich Świętych wybudowali cieśle z Pisarzowic. - Dziś dziękujemy tym, którzy przyłożyli serce i ręce do budowy tej świątyni. Pomyślmy też o tych pokoleniach, które tę świątynię utrzymywały i wypełniały ją swoja obecnością i modlitwą. Wasz kościół jest kościołem omodlonym przez stulecia. Omodlony kościół to taki, w którym czuje się sacrum, atmosferę modlitwy. Wchodząc do takiej świątyni, od razu się klęka, bo czuje się Bożą obecność i przekaz wiary tych pokoleń, które się tutaj modliły. Dziękujcie za te przeszłe pokolenia, które przez wieki tworzyły tu kościół żywy - powiedział w homilii ks. abp Wiktor Skworc.
Jeden z najstarszych drewnianych kościołów na Śląsku
Kościół w Łaziskach jest jednym z dwóch najstarszych drewnianych kościołów w województwie śląskim. Przeprowadzone w 2008 roku badania dendrochronologiczne datują drewno użyte do budowy świątyni na 1466 i 1467 rok. Na podstawie tych badań historyk Paweł Porwoł przyjął za datę powstania kościoła (za wyjątkiem wieży) rok 1467. Sama wieża jest nieco późniejsza, została wzniesiona w 1507 r. Remontowano ją i przebudowano w 1748. W trakcie przebudowy wieża otrzymała izbicę i barokowy hełm. Na Śląsku starszy drewniany kościół stoi tylko w Ćwiklicach koło Pszczyny - został on wybudowany prawdopodobnie zaledwie rok wcześniej.
Unikat w skali gminy, powiatu i województwa
Wójt Mariusz Adamczyk składa społeczności Łazisk wyrazy uznania i podziękowania za utrzymanie tego unikalnego i pięknego zabytku w tak dobrym stanie. - Kościół w Łaziskach jest niewątpliwie naszą perłą i chlubą, choć myślę, że nie tylko naszą. Ze względu na wiek - jest to przecież jeden z najstarszych na Śląsku kościołów wciąż służących wiernym - kościół ten jest unikatowym nie tylko w skali naszej gminy, ale również powiatu, a myślę, że i całego województwa. To, że znajduje się w tak dobrym stanie, jest zasługą głównie mieszkańców Łazisk i tutejszej parafii. I za to serdecznie dziękuję - podkreśla Mariusz Adamczyk, wójt Gminy Godów.
Kościół w Łaziskach jest jedną z dwóch zabytkowych świątyń znajdujących się na terenie gminy Godów. Wpisany został do rejestru zabytków. Tylko od 2013 r. Gmina przeznaczyła 177 tys. zł na remonty w kościele. Dzięki tym pieniądzom udało się wyremontować zakrystię i schody, oraz wykonać drzwi zewnętrzne do zakrystii oraz drzwi boczne. We wcześniejszych latach gmina również dotowała remonty w kościele.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz