Zmiany klimatu w lustrze Nacyny

Zmiany klimatu zachodzą na całym świecie, także w naszym otoczeniu, nawet jeśli często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Mogą one mieć skutki globalne, którymi przykładowo jest topnienie lodowców, jak i bardziej lokalne, czego przykładem może być wzrost liczby dni upalnych, bardziej gwałtowne i intensywne opady deszczu, czy też spadek liczby dni z pokrywą śnieżną.
Jednak czy powinniśmy martwić się tematem topniejących lodowców? Przecież znajdują się one tysiące kilometrów stąd! Czy może to na nas jakkolwiek wpłynąć? Czy będziemy odczuwać zmiany klimatu?
Odpowiedź brzmi – tak, zmiany te, nawet jeżeli zachodzą wiele kilometrów od naszego miejsca zamieszkania, mogą wpłynąć na nasze zdrowie, samopoczucie oraz bezpieczeństwo. Globalne ocieplenie nie oznacza tylko i wyłącznie wzrostu średniej temperatury rocznej i fal upałów, ale także pożary lasów, susze czy nawet ekstremalne zjawiska pogodowe i zmiany struktury opadów. Wszystko to wpływa na nasze zdrowie, ponieważ wysokie temperatury i fal upałów są niebezpieczne dla osób wrażliwych, w szczególności dla osób starszych, dzieci i ludzi ze schorzeniami układu krążenia oraz układu oddechowego. Globalne ocieplenie niesie ze sobą także skutki w postaci zakłócenia prawidłowej pracy ekosystemu.
Coraz częściej występujące ekstremalne zjawiska pogodowe będą poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa mieszkańców oraz będą stanowić zagrożenie dla infrastruktury (np. budynków, czy dróg). W mieście Rydułtowy w roku 2020 zanotowano łącznie 129 zdarzeń, z których najwięcej, bo aż 50 było wynikiem ulewnego deszczu. Poza tym 18 niebezpiecznych zdarzeń, w których interweniowała straż pożarna, wynikało z porywistego wiatru, a 8 z powodu podniesienia poziomu wód. Dla zobrazowania wzrastającego zagrożenia można wskazać liczbę zdarzeń w roku 2013, których zanotowano ogółem 70. Mieszkańcy pamiętają dobrze gwałtowną burzę, która w 2015 r. przeszła przez centrum miasta i pomimo, że trwała tylko kilka minut, to spowodowała wielkie szkody: zerwane linie energetyczne, połamane drzewa, uszkodzone dachy. Podobne zdarzenie miało miejsce w 2017 roku.
Miasto Rydułtowy po raz kolejny zmierzyło się z żywiołem jakim jest woda w dniu 13 maja 2021 r. Wskutek intensywnych opadów deszczu doszło do podtopień dróg i budynków na terenie całego miasta, zwłaszcza w rejonie ulicy Radoszowskiej i ul. Ofiar Terroru. Obecna ulica Ofiar Terroru jest ulicą powstałą w przeszłości na naturalnym cieku wodnym. Stąd też problemy z jej zalewaniem podczas intensywnych opadów. Znacznie ucierpiały także ulica Marcina Strzody, ulica Jana Sobieskiego, ulica Bohaterów Warszawy oraz ulica Romualda Traugutta.
Gwałtowne, ulewne deszcze w jedno popołudnie zmieniły Rydułtowy. Opady z dnia 13 maja 2021 roku były opadami bardzo intensywnymi. W ciągu 15 minut spadło na teren Miasta 80% rocznych opadów. Skala zniszczeń, które dotknęło Miasto była ogromna (w niektórych miejscach miasta porównywalna do tych z czasu powodzi z 1997 roku) i wymagała zaangażowania wielu osób i znacznych środków finansowych. Pomimo zastosowania wielu rozwiązań wprowadzanych sukcesywnie od tamtego czasu, nie udało się i tym razem uniknąć zalania terenów miasta. Powyższe zdarzenie niezaprzeczalnie związane z postępującymi zmianami klimatycznymi potwierdziło, iż w tym obszarze Miasto powinno podjąć zdecydowane działania.
Naprzeciw zmianom klimatu wychodzą Władze Miasta Rydułtowy. W ramach środków pozyskanych z Polskiego Ładu, Miasto zrealizuje zadanie polegające na budowie zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Ponadto Burmistrz Miasta przystąpił do opracowania projektu miejskiego planu adaptacji do zmian klimatu. Dokument ten będzie swego rodzaju drogowskazem, który wskazuje, jak przygotować się do globalnych zjawisk. Dodatkowo ułatwi on pozyskanie funduszy zewnętrznych na niezbędne działania adaptacyjne, które przyczynią się do przygotowania miasta do zmian klimatu.
Quiz na temat zmian klimatu dostępny jest TUTAJ.
Zamówienie realizowane jest w ramach projektu pt. „Rydułtowy – opracowanie dokumentacji w ramach wsparcia rozwoju miast POPT 2014-2020” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz