Prestiżowe Złote Wawrzyny wręczone laureatom
W miniony piątek, w dniu patrona miasta św. Wawrzyńca, po raz pierwszy wręczyliśmy nagrody Złoty Wawrzyn. Uroczyste wręczenie wyróżnień miało miejsce w kościele pw. WNMP, podczas uroczystej mszy świętej w intencji mieszkańców Wodzisławia Śląskiego.
„Złoty Wawrzyn” to nagroda prestiżowa. Honorujemy nią osoby, które swoją pracą i działalnością przysłużyły się naszemu miastu. Nagroda przyznawana jest za wybitne zasługi dla rozwoju Wodzisławia Śląskiego i tworzenie wspólnego dobra. Otrzymać ją mogą osoby przyczyniające się do rozwoju miasta, pomnożenia dobrobytu lub popularyzowania wodzisławskich osiągnięć.
10 sierpnia poznaliśmy dwóch pierwszych laureatów „Złotego Wawrzyna”. Kapituła spośród grona nominowanych wskazała dwie osoby: dr. Józefa Musioła oraz prof. dr. hab. Eugeniusza Gatnara.
Dr Józef Musioł - (ur. 9 stycznia 1933 w Połomi) – doktor nauk prawnych, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku, dziennikarz, literat. Pochodzi z rodziny o powstańczych tradycjach. W dzieciństwie był łącznikiem Armii Krajowej. Uczył się w szkole podstawowej w Moszczenicy, następnie w I Liceum Ogólnokształcącym w Wodzisławiu Śląskim. Był nauczycielem w szkołach w Wodzisławiu Śląskim - Kokoszycach i Bełsznicy. Studiował prawo na wydziale prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1977-1983 był sędzia Sądu Najwyższego, w tym w latach 1978-1983 delegowanym do Ministerstwa Sprawiedliwości do pełnienia funkcji zastępcy dyrektora Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskiej w Polsce. 1983-1990 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, w tym w latach 1989-1990 był również dyrektorem Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich. W latach 1988-1990 członek Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W latach 1993-1997 był adwokatem, a od 1997 ponownie sędzią Sądu Najwyższego. W 2003 przeszedł w stan spoczynku.
Prof. Eugeniusz Gatnar - (ur. 16 sierpnia 1960 w Wodzisławiu Śląskim) – polski ekonomista, profesor nauk ekonomicznych, wykładowca akademicki, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego. Absolwent Wydziału Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Katowicach. W1993 roku uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych, a w 1999 stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych. 10 lat później otrzymał tytuł profesora nauk ekonomicznych. Zawodowo związany z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach. Jest autorem licznych prac naukowym, w tym kilku monografii. Specjalizuje się w zakresie ekonometrii, informatyki ekonomicznej oraz statystyki. Zasiadał w Państwowej Komisji Akredytacyjnej oraz we władzach Polskiego Towarzystwa Statystycznego. Był doradcą prezesa Narodowego Banku Polskiego. W 2010 objął stanowisko członka zarządu NBP. Odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżniony m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Laureaci odebrali nagrodę "Złotego Wawrzyna" z rąk prezydenta Mieczysława Kiecy oraz przedwodniczącego Rady Miejskiej Jana Grabowieckiego.
"Złoty Wawrzyn" to wyjątkowe wyróżnienie, ustanowione w wyniku rozmów prezydenta Mieczysława Kiecy, księdza prałata Bogusława Płonki, członków Rady Miejskiej oraz wielu mieszkańców. Podczas licznych spotkań padały propozycje ustanowienia nagrody dla wybitnych osób związanych z naszym miastem.
Wodzisławscy radni jednogłośnie uchwalili nagrodę w październiku zeszłego roku. Dzięki tej decyzji Rady Miejskiej „Złotego Wawrzyna” otrzymać mogą osoby wyróżniające się w działalności gospodarczej, sportowej, kulturalnej, społecznej oraz na rzecz ochrony zdrowia.
O tym, kto otrzyma nagrodę, zadecydowała kapituła pod przewodnictwem przewodniczącego Rady Miejskiej Jana Grabowieckiego. W składzie kapituły znaleźli się też radni: Czesław Rychlik i Roman Szamatowicz oraz przedstawiciele prezydenta miasta: ksiądz prałat Bogusław Płonka oraz Ewa Wrożyna-Chałupska, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej.
Do końca maja zgłoszonych zostało 8 kandydatur do nagrody. Zgodnie z przyjętym przez radnych regulaminem nadawania "Złotego Wawrzyna" wniosek o nadanie nagrody mogli składać: przewodniczący Rady Miejskiej, komisje rady, prezydent, organizacje pozarządowe, których siedzibą jest miasto Wodzisław Śląski oraz co najmniej 100 mieszkańców miasta.
UM Wodzisław Śl.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz