Przydomowa oczyszczalnia ścieków - jak działa?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to świetne rozwiązanie dla wielu gospodarstw domowych, zwłaszcza na terenach o rozproszonej zabudowie, gdzie nie ma sieci kanalizacyjnej, a jej wybudowanie wiąże się z dużymi kosztami. To również świetna alternatywa dla szamb. Jeśli planujemy w nią zainwestować, warto dowiedzieć się, jak działa!
Jak to działa - poznaj ogólną zasadę
Zasada działania wszystkich typów przydomowych oczyszczalni ścieków jest taka sama. Chodzi o to, by wewnątrz instalacji wzbudzić dość intensywne procesy biologiczne, które mają rozłożyć ścieki na proste i w żaden sposób nieszkodliwe dla środowiska naturalnego związki mineralne. Warto też wiedzieć, że mimo tych intensywnych procesów wszystko przebiega w sposób naturalny. Dzięki temu tak odpowiednio przetworzona substancja trafia do gruntu, rowu melioracyjnego lub rzeki, bez żadnego ryzyka, że miejsca te zostaną skażone.
Dwa kluczowe etapy oczyszczania
Wiemy już ogólnie, jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków, czas więc teraz poznać konkrety, wyjaśniając najważniejsze etapy. Nie ma ich wiele, są właściwie dwa - etap beztlenowy i etap tlenowy. I tak to właśnie wygląda w zdecydowanej większości urządzeń.
Najpierw (etap I) odbywają się procesy biochemiczne. Zachodzą w jedno- lub wielokomorowym osadniku. Wywołują je bakterie beztlenowe i zjawiska fizyczne. Powodują, że stała część osadu ulega fermentacji, przez co rozkłada się na proste związki, które rozpuszczają się w wodzie, ale i nierozpuszczalne sole mineralne. Po kilku dniach (najczęściej dwóch lub trzech), gdy przejdą już przez kosz filtracyjny, szara woda (czyli płynne ścieki) przepływa do studzienki rozdzielcze. Podczas I etapu ścieki oczyszczone są w większej części, w około 65%. Podczas drugiego etapu klarowne ścieki są dalej oczyszczane, ale już w warunkach tlenowych. W tym czasie rozkładane są i neutralizowane zanieczyszczenia groźne dla środowiska - do poziomu 95%.
Jak widać, proces oczyszczania ścieków przez przydomową instalację składa się z dwóch etapów, podczas których zachodzą różne proces - tlenowe i beztlenowe. Tak właśnie działa zdecydowana większość przydomowych oczyszczalni. Warto przed zakupem rozeznać się, jaka z nich będzie najlepsza, biorąc pod uwagę koszty inwestycji i wydajność instalacji. Polecamy szczególnie niezawodne i sprawdzone przydomowe oczyszczalnie Kingspan.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.