Sprawa przebudowy nawierzchni przy OSP Jedłownik. Troska radnej nieuprawniona?

Wracamy do sprawy przebudowy nawierzchni przy OSP Jedłownik. Sposobem prowadzenia robót oraz sposobem odbioru inwestycji zainteresowała się radna Miasta Wodzisław Śląski, Lidia Ptak. W tym celu skierowała do głowy miasta swą interpelację z listą pytań. Jest już odpowiedź prezydenta Mieczysława Kiecy.
Przypomnijmy, do radnej Lidii Ptak dotarły informacje od osób, które obserwowały proces przebudowy nawierzchni przy OSP Jedłownik. Wynikało z nich między innymi, że nawierzchnia nie została należycie wybrana i utwardzona. Radna skarżyła się także na sposób kontaktu wykonawcy prac z osobami zainteresowanymi procesem przebudowy. Więcej przeczytasz TUTAJ.
Wczoraj, 13 lutego, przed południem, na BIP Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego pojawiła się prezydencka odpowiedź na wyżej wspomnianą interpelację.
IM.7013.12.2022
Wodzisław Śląski, 30.01.2023r.
Pani
Lidia Ptak
Radna Rady Miejskiej w Wodzisławiu Śląskim
dot. : Przebudowy nawierzchni przy OSP Jedłownik
W odpowiedzi na zadane zapytania z dnia 26.01.2023 r na Sesji Rady Miejskiej Wodzisławia Śląskiego wyjaśniam:
Nieuprawnionym jest zadawanie pytań przez Panią Radną sugerujących niekompetencje i brak zainteresowania prowadzoną inwestycją pracowników Urzędu Miasta. Realizacja inwestycji „Przebudowy nawierzchni OSP Jedłownik” jeszcze przed podpisaniem umowy z Wykonawcą napotkała się z dużymi trudnościami. Na wniosek OSP Jedłownik rozpoczęcie robót miało być mocno opóźnione w stosunku do zakładanego harmonogramu ze względu na planowane uroczystości przejęcia/przekazania nowego wozu bojowego. Po przekazaniu placu budowy Wykonawcy 22 listopada 2022 r. rozpoczęcie robót nastąpiło 19 grudnia 2022 roku. Na zlecenie Biura Zarządzania Kryzysowego prace nad remontem nawierzchni prowadzą pracownicy Wydziału Inwestycji Miejskich. W ramach nadzoru byli siedmiokrotnie na placu budowy zgłaszając na bieżąco Wykonawcy swoje uwagi co do zakresu i sposobu prowadzenia prac. Wszelkie uwagi dot. realizacji remontu a zgłaszane przez mieszkańców, strażaków, radnych są regularnie przyjmowane przez pracowników Wydziału. Jeśli radni Rady Dzielnicy życzą sobie uczestniczyć w czynnościach przedodbiorowych, to Wydział organizuje takie spotkania w porozumieniu z przewodniczącym Rady Dzielnicy/Zarządu. Po zgłoszeniu telefonicznych uwag przez członków Rady Dzielnicy 16 stycznia 2023 r. odbyło się spotkanie, na którym Radni przedstawili swoje uwagi odnośnie inwestycji. Zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Miasta dot. „Zasad prowadzenia inwestycji zlecanych do realizacji Wydziałowi Inwestycji w Urzędzie Miasta Wodzisławia Śląskiego” uczestnikami odbioru robót/zadania są Wykonawca, Inspektor Nadzoru, Wydział Inwestycji Miejskich, Zlecający, Użytkownik. Pracownicy Wydziału nie mają zamiaru wykonywać protokołu z oględzin, dlatego też taki protokół nie zostanie do nikogo przesłany. Jeśli chodzi o wybór Wykonawcy zapytanie ofertowe zostało udostępnione na stronie internetowej 4 listopada 2022 r. i odpowiedziało na nie trzy firmy. Wybrana została oferta wykonawcy z najniższą ceną.
Chciałbym podkreślić, że pracownicy Urzędu Miasta z należytą starannością wykonują swoją pracę dbając o właściwe wydatkowanie środków publicznych. Współpraca z różnymi Wykonawcami robót budowlanych wymaga od pracowników Wydziału IM wielu niestandardowych cech i umiejętności, podejmowania trudnych decyzji oraz koordynowania wieloma procesami i branżami. Zarzucanie im niedbania o środki publiczne, niewłaściwe nadzorowanie prac budowlanych jest nie na miejscu i może budzić wątpliwości i oskarżenie o pomówienie. Jednocześnie chciałbym zaznaczyć, że czynności odbioru końcowego inwestycji zostały wstrzymane w celu wyjaśnienia i sprawdzenia poprawności wykonania robót o czym informowani są na bieżąco wszyscy uczestnicy procesu inwestycyjnego.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz