Przydomowa elektrownia wiatrowa. Czy stanie się atrakcyjną alternatywą dla fotowoltaiki?

Aktualnie w Polsce rozważana jest opcja rozszerzenia programu dotacyjnego Mój Prąd 5.0 o kolejne komponenty tj. przydomowe elektrownie wiatrowe.
W Polsce najpopularniejsze są turbiny o poziomej osi wirnika. Jednak ze względu na konstrukcję, czyli położenie osi obrotu wirnika turbiny dzielą się na poziome i pionowe.
Turbiny wiatrowe poziome montuje się częściej na gruncie niż na dachu co powoduje wyższe koszty montażu w porównaniu z turbinami pionowymi, jednak mają wyższą sprawność od tych poziomych. Natomiast turbiny wiatrowe pionowe są cichsze i można je montować na dachach budynków czy słupach jednak nie posiadają mechanizmu ustawiania się do wiatru więc pracują jednakowo niezależnie od kierunku wiatru.
Turbina wiatrowa pozioma najczęściej jest montowana w przedsiębiorstwach oddalonych od zabudowań, natomiast turbiny pionowe głównie w gospodarstw domowych, gdzie może być również dodatkowym źródłem energii, obok instalacji fotowoltaicznej.
Moc przydomowych elektrowni dostosowuje się do potrzeb mieszkańców budynków i tak przykładowo instalacja o mocy 1 kW wspomoże ogrzewanie ciepłej wody użytkowej, 2kW można zamontować w domku letniskowym, 3 kW zaspokoi potrzeby oświetleniowe, ciepłej wody użytkowej oraz ewentualnie mniejszych sprzętów AGD, jednak do wspomagania instalacji centralnego ogrzewania wymagana jest najczęściej moc od 5kW.
Wybrane zasady przy montażu przydomowej elektrowni wiatrowej:
- nie podlega zasadzie 10H (określa min. odległość od wiatraka od zabudowań na poziomie 10-krotności jego wysokości
- na własne potrzeby można wytworzyć energię do mocy 20 kW
- montując wiatrak do konstrukcji budynku nie jest wymagane pozwolenie, natomiast jeśli wiatrak będzie posadowiony na maszcie i będzie wystawał powyżej niż 3m ponad dach będzie już traktowany jako obiekt budowlany, który wymaga dodatkowych pozwoleń.
- mała elektrownia wiatrowa nie musi być związana z siecią energetyczną jak mikroinstalacja fotowoltaiczna, a wytworzona energia może być przechowywana w magazynach energii czy przetwarzana na energię cieplną c.o. lub c.w.u
- elektrownie wiatrowe zasilają urządzenia w gospodarstwach domowych a kiedy możliwości wytwórcze turbiny są niższe od chwilowego zapotrzebowania automatyka przetwornicy przełączy zasilanie na sieć energetyczną
- planując budowę elektrowni wiatrowej należy przyjrzeć się mapie warunków wiatrowych.
Jakie koszty? - za instalacje o mocy 5 kW trzeba zapłacić ok 40 tys. zł lub 20 tys. zł o mocy 3kW.
Zespół naukowców z Politechniki Śląskiej pracuje nad pionową turbiną wiatrową o małej mocy dla gospodarstw domowych, która może współpracować z instalacją fotowoltaiczną co zapewni stałą i równomierną produkcję energii elektrycznej. Konstrukcja turbiny wraz z magazynem energii, systemami sterującymi oraz zabezpieczeniami może całkowicie uniezależnić od sieci elektroenergetycznej.
Więcej na ten temat dowiesz się z:
https://www.gov.pl/web/ncbr/fakty-i-mity-o-elektrowniach-wiatrowych
https://www.gov.pl/web/ncbr/mala-elektrownia-wiatrowa-na-indywidualne-potrzeby-ncbr-przekaze-milion-zlotych-tworcy-najlepszego-projektu
Komentarze (0)
Dodaj komentarz