Rynek nieruchomości w Wodzisławiu Śląskim – czy jest alternatywą dla Raciborza?

Stosunkowo niewielka liczba nowych inwestycji deweloperskich w Raciborzu oraz ograniczony wybór ofert z rynku wtórnego skłania wielu inwestorów do poszukiwania nieruchomości w sąsiednich miejscowościach – na przykład w Wodzisławiu Śląskim. Jak wygląda tamtejszy rynek nieruchomości? Czy może być alternatywą dla raciborskiego?
Wodzisław Śląski w liczbach
Jak podaje serwis internetowy Polska w Liczbach, Wodzisław Śląski to miejscowość, którego populacja wynosi 45 120 osób. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego z grudnia 2022 roku wynika, że w całym 2022 roku w Wodzisławiu Śląskim oddano do użytku 131 lokali mieszkaniowych. Daje to 2,9 nowego lokalu na każdy 1000 mieszkańców. Całkowite zasoby mieszkaniowe w tym mieście wynosiły w grudniu 2022 roku 17 391 mieszkań – na 1000 mieszkańców przypada więc 385 nieruchomości.
Racibórz jest miejscowością większą (jego powierzchnia wynosi o ponad 25 kilometrów kwadratowych więcej niż powierzchnia Wodzisławia Śląskiego) i ludniejszą, a jednak w 2022 roku powstało tu zauważalnie mniej mieszkań z rynku pierwotnego. Nic dziwnego, że niektórzy rozważają również zakup nieruchomości poza Raciborzem – często właśnie w Wodzisławiu Śląskim, choć nie tylko.
Specyfika rynku mieszkaniowego w Wodzisławiu Śląskim
Specyfiką mniejszych ośrodków miejskich, do których zaliczyć można Wodzisław Śląski, jest stosunkowo duża liczba domów mieszkalnych i umiarkowana dostępność nieruchomości deweloperskich. Bardzo często na obrzeżach mniejszych miast dominuje zabudowa jednorodzinna i to realizowana w ramach indywidualnych inwestycji. Wpływa to zarówno na mniejszą dostępność obiektów mieszkaniowych na sprzedaż, jak i na bardzo duże zróżnicowanie cenowe ofert.
W przypadku zabudowy jednorodzinnej, która realizowana jest przez firmę deweloperską, powstaje zazwyczaj wiele nieruchomości, które są do siebie zbliżone nie tylko pod względem estetyki, ale też metrażu i ceny – stąd pewna powtarzalność cenowa w ofertach sprzedaży lub najmu. W Wodzisławiu Śląskim dominują jednak obiekty wznoszone przez indywidualnych inwestorów, co może być zarówno utrudnieniem podczas zakupu, jak i szansą na znalezienie prawdziwej perełki.
Ile kosztuje mieszkanie lub dom w Wodzisławiu Śląskim?
Rzut oka na oferty nieruchomości na sprzedaż w Wodzisławiu Śląskim wystarczy, by przekonać się, że jest to miejscowość, w której można kupić dom za przystępną kwotę. Średnia cena za metr kwadratowy wynosi aktualnie 3 270 złotych – średnią wyliczono na podstawie ofert dostępnych w serwisie GetHome.pl w dniu 22.08.2023 roku.
O ile zakup domu w Wodzisławiu Śląskim nie stanowi trudności – jeśli tylko metraż, cena i standard obiektu będzie odpowiadał nabywcy – zdecydowanie trudniej będzie znaleźć mieszkanie w tej lokalizacji. Ofert brakuje nie tylko na rynku pierwotnym, ale również na wtórnym.
Wodzisław Śląski a inne miasta województwa Śląskiego – dostępność mieszkań
Jak wygląda sytuacja na rynku mieszkaniowym w pobliskich miejscowościach?
• W Rybniku – według analityków GUS, w grudniu 2022 roku całkowite zasoby mieszkaniowe Rybnika wynosiły 52 511 lokali, z czego 530 mieszkań oddano do użytku właśnie w 2022 roku. Na 1000 mieszkańców (populacja Rybnika na koniec 2022 roku wynosiła 131 744 osoby) przypada więc 399 spośród wszystkich obiektów mieszkalnych w mieście.
• W Jastrzębiu-Zdroju – zgodnie z informacjami pozyskanymi z raportów GUS, w miejscowości tej całkowite zasoby mieszkaniowe wynosiły w grudniu 2022 roku 32 911 obiektów, z czego 154 mieszkania zostały oddane do użytku w 2022 roku. Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców, która wynosi 83 139 osób, na każdy 1000 mieszkańców przypada tu 396 mieszkań.
• W Żorach – jak podają raporty GUS, całkowite zasoby mieszkaniowe wynosiły na koniec 2022 roku 23 117 nieruchomości, co daje 374 lokale mieszkaniowe na każdy 1000 mieszkańców (populacja tego miasta to 61 817 osób.
Jak widać, nawet w większych miejscowościach województwa śląskiego powstaje stosunkowo niewiele nowych inwestycji deweloperskich. Średnia dostępność obiektów mieszkaniowych w Wodzisławiu Śląskim jest porównywalna do ich dostępności w Jastrzębiu-Zdroju, Żorach i Rybniku. Warto jednak podkreślić, że wyniki te są zauważalnie niższe od średniej wojewódzkiej, którą podwyższają takie miasta, jak Katowice lub Gliwice, gdzie powstaje zauważalnie więcej inwestycji deweloperskich.
Trendy na rynku nieruchomości w Wodzisławiu Śląskim
Niewielka liczba inwestycji deweloperskich oraz stosunkowo niewielkie całkowite zasoby mieszkaniowe Wodzisławia Śląskiego to kwestie, które mają niebagatelny wpływ na dostępność lokali do zakupu. W połowie sierpnia 2023 roku można znaleźć zaledwie kilka ogłoszeń domów na sprzedaż w Wodzisławiu Śląskim. Ogłoszenia te są mocno zróżnicowane pod względem ceny metra kwadratowego, ale też pod względem metrażu, a także standardu obiektu.
Kupić można tu zarówno dom gotowy do zamieszkania, jak i budynek wymagający wykończenia lub generalnego remontu. Różnice cenowe warunkowane są tu również powierzchnią działki, na której stoi zabudowanie, a także lokalizacją obiektu. Specyfiką rynku wtórnego jest to, że ogłoszenia pojawiają się na nim nieregularnie, a najlepsze mogą zniknąć w bardzo szybkim tempie.
Czy więc Wodzisław Śląski może być jakąkolwiek alternatywą dla Raciborza, jeśli chodzi o zakup mieszkania lub domu? Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Z jednej strony jest to mniejsze miasto o niższych całkowitych zasobach mieszkaniowych. Z drugiej jednak w 2022 roku powstało w nim zauważalnie więcej nowych nieruchomości. Nie wpłynęło to jednak radykalnie na wyższą dostępność lokali na sprzedaż. Zaglądając na portal GetHome.pl, można jednak zauważyć, że w Wodzisławiu Śląskim o wiele łatwiej o zakup domu, a tymczasem w Raciborzu dominują oferty mieszkań na sprzedaż. Rynek nieruchomości w obu miejscowościach jest porównywalny, dlatego ostatecznie decyzja o zakupie domu, mieszkania lub działki w tej, czy innej lokalizacji, zależy wyłącznie od inwestora i jego dalszych planów.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz