Czas promocji to żniwa dla oszustów!
Trwa czas wyprzedaży i różnych promocji. Strony internetowe i reklamy w mediach społecznościowych będą kusiły nas niskimi cenami towarów i innym korzystnymi ofertami. Pamiętajmy, aby w tym czasie nie stracić zdrowego rozsądku i nie dać się nabrać na fałszywe oferty. Stosując się do kilku wskazówek, możemy zminimalizować ryzyko utraty pieniędzy.
Trwający czas promocji i wyprzedaży, w tym internetowych, to również okres wzmożonej aktywności cyberprzestępców. Wiedząc, że wiele osób będzie intensywniej przeszukiwało sieć w poszukiwaniu superokazji, zasypują oni Internet fałszywymi ofertami. Jak je rozpoznać? Jak nie dać się nabrać? Jak nie stracić pieniędzy i bezpiecznie zrobić zakupy? Stosując się do kilku wskazówek jesteśmy w stanie zdecydowanie zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci.
Sklepy internetowe
•Szczególną uwagę zwracajmy na cenę. Jeśli interesujący nas towar kosztuje znacząco mniej, niż wszędzie indziej, musi to wzbudzić nasze podejrzenie.
•Pamiętajmy, że sklep internetowy, jak każdy inny, musi posiadać adres i dane rejestracyjne, jak NIP, REGON czy numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, które można zweryfikować on-line.
•Wybierajmy te platformy i sklepy, które mają wiele dobrych opinii klientów.
•Zweryfikujmy adres strony internetowej. Bywa, że występują tam dodatkowe litery lub znaki, których w pierwszej chwili nie zauważamy, mające na celu podszyć się pod nazwy znanych firm.
•Sprawdzajmy od kiedy na rynku funkcjonuje sklep internetowy - im dłużej, tym większa pewność, że jest bezpieczny.
•Sprawdźmy, czy sklep internetowy oferuje różnorodne formy płatności, w tym za pobraniem oraz czy jest podany adres, pod którym towar możemy odebrać osobiście z płatnością na miejscu. Wtedy wiarygodność wzrasta.
•Płacąc za zakupy, nie korzystajmy z linków otrzymanych od niepewnych, nieznanych platform. Zawsze sprawdzajmy adres e-mailowy, z którego otrzymujemy wiadomość, zwracając uwagę, podobnie jak w adresie strony internetowej, na świadomej „pomyłki” oszustów w pisowni.
Portale aukcyjne
•Płaćmy za zakupy, jeśli tylko to możliwe, za pobraniem.
•Przejrzyjmy fora internetowe i zapoznajmy się z komentarzami innych klientów na temat wybranego sprzedawcy.
•Korespondencję w sprawie zakupów, czy sprzedaży, starajmy się prowadzić na danym portalu aukcyjnym. Oszuści często starają się z nami komunikować z wykorzystaniem szyfrowanych komunikatorów.
•Sprawdzajmy dokładnie wiadomości, jakie otrzymujemy podczas płatności mobilnych i czytajmy, na co wyrażamy zgodę oraz jaką kwotę przelewu potwierdzamy.
•Nigdy nie udostępniajmy nikomu naszych haseł i loginów do bankowości internetowej.
Reklama w social mediach
Cyberprzestępcy będą starali się dotrzeć ze swoją fałszywą ofertą promocyjną do maksymalnie dużego grona użytkowników. W związku z tym przygotowują atrakcyjne i wyglądające bardzo korzystnie cenowo oferty, zamieszczając je w mediach społecznościowych. Taka reklama ma nas zachęcić do kliknięcia na nią, a w dalszych krokach do podania swoich poufnych danych do logowania w serwisach, bankowości internetowej czy podania danych karty płatniczej. Pamiętajmy, że podanie takich danych na spreparowanej stronie powoduje, że trafią one bezpośrednio do przestępców.
Oszustwo metodą na „BLIK”
Jedną z częściej stosowanych przez cyberprzestępców metod, jest włamanie na konto w portalu społecznościowym i podszywając się pod właściciela profilu, masowe rozsyłanie do wszystkich znajomych prośby o przekazanie kodu BLIK. Oszuści internetowi, podając się za naszego znajomego lub członka rodziny, bardzo często dodają sformułowania, że nie mogą w tej chwili rozmawiać, że nie chcą przeszkadzać lub że oddzwonią za jakiś czas. Te zabiegi mają uwiarygodnić ich działania i zapobiec dalszej weryfikacji.
Jeżeli otrzymamy więc wiadomość z prośbą o przekazanie kodu do szybkiej płatności na telefon tzw. BLIKA, upewnijmy się, komu go wysyłamy, dzwoniąc do tej osoby. Sprawdzajmy również kwotę i odbiorcę podczas potwierdzania takiej transakcji.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany