Program przystankowy poprawia dostęp do kolei w woj. śląskim
Tylko w tym roku podróżni w województwie śląskim zyskają aż 7 nowych przystanków z Programu Przystankowego, m.in. w Katowicach i Wodzisławiu Śląskim. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwiększają dostęp do kolei, m.in. dzięki realizacji zadań z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”.
W woj. śląskim w ramach Programu Przystankowego zostanie zrealizowanych 20 zadań, które obejmują budowę 15 zupełnie nowych i modernizację 5 istniejących przystanków. Wartość zadania w Śląskiem przekroczyła 93 mln zł.
Od 10 grudnia zostaną udostępnione zupełnie nowe przystanki na południu województwa – Wodzisław Śląski Centrum i Pawłowice Śląskie Centrum.
Prace przy budowie przystanku Wodzisław Śląski Centrum zrealizowano szybciej niż zakładano w harmonogramie robót. Obiekt powstał między Wodzisławiem a Czyżowicami i jest zlokalizowany blisko rynku, co ułatwi dojazd do centrum miasta. Peron, dzięki pochylniom, został dostosowany do potrzeb podróżnych z ograniczoną możliwością poruszania się. Pawłowice Śląskie Centrum wybudowano na linii Żory – Chybie. Z nowego przystanku podróżni dojadą pociągiem m.in. do Rybnika, Gliwic, Wisły czy Cieszyna.
Zakończyła się budowa przystanków Katowice Ochojec, Katowice Murcki, Katowice Kostuchna i Katowice Podlesie Dąbrowa, które zwiększą dostęp do kolei dla mieszkańców południowych dzielnic miasta. Wszystkie przystanki są wyposażone w wiaty, ławki i oświetlenie. Dobrą orientację w podróży zapewnią oznakowanie i tablice informacyjne. Dla podróżnych z ograniczoną możliwością poruszania się zbudowane zostały pochylnie i ścieżki naprowadzające. Udostępnienie przystanków możliwe będzie jak przewoźnik złoży wniosek o zatrzymywanie się na katowickich przystankach - planowane od 15 stycznia 2024 r.
W tym roku oddano do użytku zupełnie nowy przystanek Koniecpol Centrum na linii kolejowej 61 Kielce – Fosowskie. Dzięki lokalizacji w centrum miasta, mieszkańcy zyskali dogodny dostęp do kolei. Z przystanku można dojechać pociągiem m.in. do Częstochowy, Kielc, Buska-Zdroju i Włoszczowy. Z myślą o rowerzystach powstały wiaty ze stojakami rowerowymi. Dla podróżnych powstał też parking przy przystanku z 17 dostępnymi miejscami.
Do przystanków w Rybniku Niedobczycach i Rybniku Niewiadomiu, które zmodernizowano w ubiegłym roku, dołączyły od września 2023 r. przebudowane, wygodne obiekty w Rybniku Paruszowcu między Rybnikiem a Leszczynami i w Warszowicach na linii Żory - Chybie.
Mieszkańcy Sosnowca i Jaworzna zyskają lepsze warunki podróży do Katowic, Mysłowic i Krakowa oraz większy dostęp do pociągów poprzez budowę nowego przystanku Sosnowiec Centrum Handlowe - Jęzor. Obiekt zapewni mieszkańcom dojazd m.in. do dużego centrum handlowego. Przystanek zostanie zlokalizowany na odcinku linii kolejowej Katowice – Kraków. Obecnie prowadzone są prace przy dokumentacji projektowej dla obiektu. Zakończenie zadania zaplanowano w IV kwartale 2024 r. W przygotowaniu jest także dokumentacja projektowa dla modernizacji peronu na przystanku Radlin Obszary na linii Rybnik – Wodzisław Śląski.
Na etapie postępowań przetargowych jest 7 przystanków. Częstochowa Rząsawa, Mykanów, Cykarzew Stary, Cykarzew Północny, Stary Broniszew powstaną na linii kolejowej 146 Częstochowa – Chorzew Siemkowice. Między Gliwicami a Bytomiem zostaną wybudowane przystanki Zabrze Północ i Zabrze Maciejów.
Program przystankowy przyczynia się do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i umożliwi pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono ponad 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych. W „Rządowym programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 207 lokalizacji, a na liście rezerwowej 107.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany