Mieszkanka Gminy Mszana wolontariuszem roku 2023 Subregionu Zachodniego
Marta Cieślik, nauczyciel w SP w Mszanie, koordynatorka Szlachetnej Paczki, opiekunka szkolnego Koła Wolontariatu i inicjatorka wielu innych cennych inicjatyw społecznych została Wolontariuszem Roku 2023 Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Gala wręczenia wyróżnień odbyła się we wtorek, 5.12., w międzynarodowy Dzień Wolontariusza, w Rydułtowskim Centrum Kultury Feniks.
Marta Cieślik jest mieszkanką Mszany (rocznik 1988). Z zawodu jest nauczycielem, pracuje w świetlicy Szkoły Podstawowej w Mszanie. Zarówno w szkole, jak i w czasie wolnym prowadzi wiele działań na rzecz innych, wykraczających daleko poza zawodowe obowiązki. Jest opiekunem Szkolnej Rady Wolontariatu, prowadzi Koło Wolontariatu "W świecie wartości, od teorii do działania" przy SP w Mszanie, w działania którego na co dzień angażuje się kilkunastu uczniów szkoły, a podczas akcji cała społeczność szkolna. Koło organizuje i promuje zbiórki na cele charytatywne, uczestnicy przygotowują rękodzieło na kiermasze szkolne, włączają się w akcje pomocy chorym dzieciom w szpitalach poprzez wysyłanie listów lub laurek.
Jest także wolontariuszem Szlachetnej Paczki. Co roku angażuje się w przygotowanie paczek przez szkołę. W tym celu, wraz z innymi wolontariusza stowarzyszenia, m.in. odwiedziła Podlasie, gdzie rozeznawała potrzeby rodzin. Organizuje w szkole Kiermasz Jesienny, z którego część dochodu jest przeznaczona na Szlachetną Paczkę. Osobiście zajmuje się zgromadzeniem wszystkich potrzebnych rodzinom rzeczy, do przygotowania paczki angażuje również dzieci i młodzież szkolną.
Ponadto Marta Cieślik jest jedną z pomysłodawczyń utworzenia i wolontariuszką w Świetlicy Parafialnej przy Parafii św. Jerzego w Mszanie. Przez 2 godziny tygodniowo opiekuje się dziećmi spędzającymi czas w świetlicy, bawi się z nimi, pomaga w odrabianiu lekcji. Z zajęć w świetlicy korzysta ok. 20-30 dzieci, natomiast w balach parafialnych, które M. Cieślik współorganizuje i współprowadzi bierze udział 50-60 dzieci.
Od kwietnia 2022 roku Marta Cieślik prowadzi darmowe lekcje języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy. W weekendy poświęca swój wolny czas na pomoc kilkunastu ukraińskim dzieciom w nauce oraz ich integrację ze społecznością lokalną. Warte podkreślenia są jej innowacyjne próby integracji i asymilacji uchodźców z Ukrainy przebywających od dłuższego czasu na terenie Gminy Mszana. We wrześniu zeszłego roku zachęciła i przygotowała kilka pań z Ukrainy do aktywnego udziału w zorganizowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Mszanie ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Ukrainki czytały po polsku trudne fragmenty "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza, a oklaskiwali ich mieszkańcy gminy. Poprzez pomoc ukraińskim uchodźcom przebywającym na terenie Gminy Mszana w przyswajaniu języka polskiego, przyczyniła się do skrócenia dystansu językowego pomiędzy mieszkańcami, a gośćmi z Ukrainy oraz do lepszego ich funkcjonowania w społeczeństwie.
W swoich działaniach Marta Cieślik współpracuje z takimi instytucjami, jak: Urząd Gminy Mszana (imprezy i wydarzenia lokalne), Gminna Biblioteka Publiczna w Mszanie, Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Mszanie, Ośrodek Pomocy Społecznej w Mszanie, Szkoła Podstawowa im. św. Kazimierza w Mszanie, Parafia św. Jerzego w Mszanie, Wodzisławski Ośrodek Rehabilitacji i Terapii Dzieci i Młodzieży, UNICEF i stowarzyszenie Szlachetna Paczka.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany