Prawa konsumenckie warto znać
W tym roku weszło w życie wiele ważnych zmian dla konsumentów. Nowe przepisy nie posługują się już np. terminem „rękojmi”, który został zastąpiony takim pojęciem jak „niezgodność towaru z umową”. Czy można oddać zakupiony towar? Czy można go reklamować? Powiatowy Rzecznik Konsumentów odpowiada na pytania i radzi, o czym powinniśmy pamiętać w czasie przedświątecznych zakupów.
Towar zakupiony na odległość
Towar możemy zwrócić, gdy kupujemy go na odległość, np. przez Internet, przez telefon albo poza siedzibą przedsiębiorcy, np. podczas pokazu, prezentacji czy u siebie w domu. Mamy na to 14 dni od dnia jego odbioru i nie musimy podawać powodu zwrotu – mówi Dariusz Kalemba, Powiatowy Rzecznik Konsumentów.
Co ważne, przy zakupach internetowych powinno się sprawdzać adres i numer nip sprzedawcy czy jest z Polski lub innego kraju UE. Zabezpieczy to nasze prawa konsumenta do odstąpienia od umowy sprzedaży oraz ewentualnych reklamacji. Pamiętajmy, że gdy opakowanie przesyłki z towarem jest uszkodzone, mamy prawo żądać sporządzenia protokołu szkody przez kuriera i reklamować towar u sprzedawcy.
Towar zakupiony w sklepie
Zwrot prezentu zakupionego w sklepie, który nie ma wad, a po prostu nie podoba się obdarowanemu, zależy od dobrej woli sprzedawcy.
Sprzedawca w zamian może zaproponować konsumentowi m.in. zwrot gotówki, wymianę czy bon na zakupy w tej samej sieci.
O czym powinniśmy pamiętać, kupując prezenty?
2 lata – to czas na zgłoszenie reklamacji od momentu zakupu na podstawie niezgodności towaru z umową. Reklamację składamy w sklepie, w którym dokonaliśmy zakupu. Najlepiej na piśmie. Kupując rzeczy na wyprzedaży, z ekspozycji lub z promocji – mamy takie samo prawo, co w przypadku zakupu po cenie regularnej.
W reklamacji możemy żądać – naprawy, wymiany, obniżenia ceny lub gdy wada jest istotna – zwrotu pieniędzy. Wybór należy do klienta. Należy jednak pamiętać, że sprzedawca ma prawo zmienić roszczenie.
Dowód zakupu – jest konieczny do zgłoszenia reklamacji. Najprostszym jest paragon. Ponadto – dowodem zakupu może być potwierdzenie płatności kartą, wyciąg z konta, faktura, a nawet zeznania osób, które nam towarzyszyły podczas zakupów.
Towary kupione od 1 stycznia 2023 r. reklamowane są u sprzedawcy z tytułu niezgodności towaru z umową. Podstawą reklamacji (niezależnie od terminu zakupu) może być również gwarancja – o ile została udzielona.
Jeżeli konsument składa reklamację na tej podstawie, podmiotem odpowiedzialnym jest sprzedawca i to do niego należy skierować pismo reklamacyjne. Dane sprzedawcy znajdują się m.in. na paragonie fiskalnym, który kupujący powinien otrzymać wraz z towarem.
Niezgodność towaru z umową jest ustawowo uregulowanym sposobem dochodzenia roszczeń. Sprzedawca nie może odmówić przyjęcia reklamacji, jeżeli nie wynika to wprost z przepisów. Jeżeli kupiony towar jest niezgodny z umową, konsument może złożyć reklamację, w której określi swoje żądanie dotyczące doprowadzenia towaru do stanu zgodności z umową – przez naprawę lub wymianę – lub zwrotu całości bądź części wpłaconych środków – przez obniżenie ceny lub odstąpienie od umowy.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany