Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności29 grudnia 202311:53

Wspaniała uroczystość na jubileusz 50-lecia Gminy Mszana [FOTO]

Wspaniała uroczystość na jubileusz 50-lecia Gminy Mszana [FOTO] - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Mszana:

Poświęcenie sztandaru gminy i koncert Orkiestry Rozrywkowej Gminy Mszana - to były główne punkty uroczystości z okazji jubileuszu 50-lecia Gmina Mszana w obecnym kształcie administracyjnym. Został również zaprezentowany teledysk z piosenką "Mszana, Połomia, Gogołowa" oraz film promujący gminę.

Wdzięczność i podziękowania

Uroczystość odbyła się 28 grudnia w auli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Połomi. Wśród zaproszonych gości byli parlamentarzyści, starosta, prezydenci, burmistrzowie i wójtowie gmin ościennych, dyrektorzy jednostek, z którymi współpracuje gmina, przedstawiciele służb mundurowych, duchowieństwo, radni obecnej i poprzednich kadencji, wieloletni pracownicy Urzędu Gminy i jednostek gminnych. Wśród gości był pierwszy naczelnik utworzonej w 1973 roku Gminy Mszana - pan Rafał Lubszczyk.

Odczytano również miły list wieloletniego wójta, pana Jerzego Grzegoszczyka. Wydarzenie uświetniły także poczty sztandarowe instytucji i organizacji społecznych z terenu Gminy Mszana.

Głos zabrał obecny wójt gminy, pan Mirosław Szymanek.

- Pół wieku to szmat czasu, zwłaszcza w kraju o tak dynamicznej historii jak Polska. Dziś świętujemy jubileusz 50-lecia Gminy Mszana złożonej z trzech sołectw: Mszany, Połomi i Gogołowej. Mieszkańcy tych ziem od zawsze żyli obok siebie i z sobą, łączyła ich wspólna historia i dzieje tych ziem, choć administracyjnie tworzyli odrębne struktury. Czasy i życie ciągle przyspieszają, pojawiło się wiele nowych trudnych spraw, nie tylko regionalnych, ale krajowych, a nawet ogólnoświatowych wyzwań, z którymi muszą zmierzyć się także lokalne społeczności. Pandemie chorób, wojny, kryzys klimatyczny - wszystko to ma wpływ na życie również w naszej gminie i stanowi dla nas wyzwanie. Trudności są jednak po to, aby bardziej się mobilizować i stawiać im czoła. A także stawiać sobie wymagania i kolejne cele do osiągnięcia. Te zasady przyświecają nam jako samorządowi gminy - mówił.

- Idziemy do przodu, nie boimy się trudnych wyzwań, marzymy o coraz lepszej przyszłości. Musimy i chcemy z odwagą i śmiałością kreować gminę jutra. W tym zmieniającym się świecie jedno pozostało niezmienne: tak jak pół wieku temu, tak i dzisiaj, największą wartością samorządu są ludzie, którzy tu mieszkają i chcą wspólnie działać dla dobra swojej społeczności. Gmina, w której dziś mieszkamy, to suma ciężkiej pracy, odwagi, ofiarności i życzliwości każdego z nas z osobna i wszystkich razem. Za to serdecznie wszystkim dziękuję - powiedział.

Podziękował także wszystkim przyjaciołom gminy, stowarzyszeniom, organizacjom, sąsiednim samorządom i przedstawicielom administracji rządowej, parlamentarzystom i radnym wszystkich kadencji za pomoc i wsparcie w rozwoju naszej Małej Ojczyzny - Gminy Mszana.

Dziękował również za wsparcie finansowe Fundacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej, a pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji, Gminnego Ośrodka Sportu, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Połomi oraz Urzędu Gminy w Mszanie za profesjonalne przygotowanie imprezy.

Każdy z gości mógł na zakończenie zaopatrzyć się w specjalne wydanie gazetki Nasze Wieści Gminne, w której oprócz historii gminy znalazło się wiele wspomnień osób, które pamiętają jej początki. Gazeta jest również dostępna w Urzędzie Gminy.

Jubileusz Gminy i Orkiestry

Po prezentacji wszystkich pocztów sztandarowych nastąpiła uroczysta prezentacja i poświęcenie sztandaru Gminy Mszana, który będzie materialną pamiątką obchodów jubileuszu 50-lecia gminy. Na zakończenie uroczystości wspaniały koncert świąteczno-noworoczny dała Orkiestra Rozrywkowa Gminy Mszana. Muzykom towarzyszyła wokalistka Emilia Szwarc.

Nasza Orkiestra również świętuje w tym roku jubileusz - 10-lecia powstania. Z tej okazji na ręce dyrygentów Aleksandra Knury i Michała Pietrzaka wójt wręczył Nagrodę Okolicznościową Gminy Mszana w Dziedzinie Upowszechniania Kultury.

Z historii Gminy Mszana

Do początku lat 70-tych nasze sołectwa funkcjonowały jako osobne Gromady - Mszana i Połomia, do której należała również Gogołowa. W grudniu 1972 roku Sejm przyjął ustawę o utworzeniu gmin i zmianie ustaw o radach narodowych. Na tej podstawie Wojewódzka Rada Narodowa w Katowicach podjęła uchwałę o utworzeniu gmin w powiecie wodzisławskim. Z dniem 1 stycznia 1973 roku zaczęła funkcjonować Gmina Mszana, w skład której weszły trzy sąsiadujące sołectwa: Mszana, Połomia i Gogołowa.

Pierwszym Naczelnikiem Gminy został Pan Rafał Lubszczyk, dotychczasowy przewodniczący Gromadzkiej Rady Narodowej w Połomi. Natomiast Pani Eugenia Marek, wieloletnia Przewodnicząca Gromadzkiej Rady Narodowej w Mszanie decyzją wojewody została skierowana do pracy w Urzędzie Gminy i została sekretarzem Urzędu.

W listopadzie 1976 roku stanowisko Naczelnika Gminy objął Pan Roman Mańka. W 1977 roku, kiedy przeprowadzano kolejną reformę administracyjną kraju, pojawiła się groźba likwidacji Gminy Mszana, poprzez przyłączenie Mszany do Gminy Godów, zaś Połomi i Gogołowej do Gminy Świerklany. Gminna Rada Narodowa nie zgodziła się z takim rozwiązaniem, wystosowując memoriał do Wojewody Katowickiego. 24 lutego na zebraniu ogólno-wiejskim w Połomi stanął z kolei wniosek o utworzenie Gminy w Połomi. Ostatecznie odstąpiono od tych pomysłów i Gmina Mszana mogła funkcjonować nadal w dotychczasowym kształcie.

W styczniu 1982 roku nastąpiły zmiany na stanowiskach kierowniczych w Urzędzie Gminy. Rezygnację w trudnym okresie stanu wojennego złożył naczelnik pan Roman Mańka. Sekretarz gminy, pani Eugenia Marek, przeszła na emeryturę. Sekretarzem gminy została dotychczasowa kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, pani Eryka Jainta. Kilka miesięcy później, w kwietniu 1982 roku, na naczelnika został wyznaczony dotychczasowy dyrektor mszańskiej szkoły, pan Jerzy Grzegoszczyk.

Po upadku komunizmu i zmianach ustrojowych w Polsce, w dniu 8 marca 1990 roku Sejm uchwalił Ustawę o samorządzie gminnym, która dała początek samorządnej władzy lokalnej na poziomie gminy, jaką znamy dzisiaj. Do Rady Gminy Mszana I kadencji (1990-1994) wybranych zostało 18 radnych, Przewodniczącym Rady został pan Stanisław Woryna z Połomi. Pierwszy samorządny Zarząd Gminy utworzyli: były naczelnik, a od tej pory wójt – Jerzy Grzegoszczyk oraz członkowie: Antoni Rduch, Janusz Szczepanik, Zygmunt Wolny i Jerzy Zieliński. Stanowisko sekretarza gminy objął pan Stanisław Pochcioł, a skarbnikiem została pani Janina Zając.

W 1994 roku odbyły się kolejne wybory samorządowe. Do Rady weszło 18 osób, przewodniczącym na drugą kadencję został pan Stanisław Woryna. W skład Zarządu Gminy weszli: wójt Jerzy Grzegoszczyk, Danuta Adamek, Czesław Grabiec, Ernest Liśnikowski, Antoni Rduch i Zygmunt Wolny. Sekretarzem Urzędu Gminy została pani Jadwiga Ogrodnik.

W kolejnej kadencji, w latach 1998 – 2002 Rada Gminy liczy nadal 18 członków, Przewodniczącą Rady zostaje pani Wiesława Tatarczyk-Sitek z Mszany. Organem wykonawczym jest Zarząd. Tworzą go: wójt Jerzy Grzegoszczyk oraz członkowie: Czesław Grabiec, Ernest Liśnikowski, Maria Mitko, Sylwester Salamon i Tadeusz Wroński.

W 2002 roku następują istotne zmiany w przepisach o wyborach do samorządu. Organ wykonawczy (wójt) jest odtąd wybierany w wyborach bezpośrednich. Likwidacji ulega zarząd gminy, prawo przyznaje wójtowi dotychczasowe kompetencje organu kolegialnego. Zmniejsza się ilość radnych. Radę Gminy IV kadencji (2002 – 2006) tworzy 15, a nie jak do tej pory 18 radnych. Przewodniczącą pozostaje pani Wiesława Tatarczyk-Sitek. Na stanowisko wójta mieszkańcy wybierają dotychczasowego przewodniczącego Zarządu, pana Jerzego Grzegoszczyka.

W 2006 roku mieszkańcy wybierają Radę Gminy V kadencji, nadal pod przewodnictwem Wiesławy Tatarczyk-Sitek. Wójtem na następne cztery lata zostaje ponownie Jerzy Grzegoszczyk. W tej kadencji pojawia się po raz pierwszy stanowisko z-cy wójta. Powołany na nie zostaje pan Janusz Wita, mieszkaniec Połomi.

W listopadzie 2010 roku wybory samorządowe przynoszą zmianę pokoleniową we władzach gminy. Na stanowisko wójta wybrany zostaje pan Mirosław Szymanek, zastępując urzędującego od 29 lat pana Jerzego Grzegoszczyka. Sporo nowych twarzy pojawia się w Radzie Gminy VI kadencji. Przewodniczącym Rady Gminy zostaje pan Tadeusz Wroński z Połomi. Na swoich najbliższych współpracowników nowy wójt wybiera również ludzi młodego pokolenia: z-cą wójta zostaje pan Błażej Tatarczyk, sekretarzem gminy pani Joanna Szymańska, a skarbnikiem pani Małgorzata Gąsior.

Wójt Mirosław Szymanek zyskuje również mandat zaufania od mieszkańców w kolejnych wyborach samorządowych w 2014 roku. Przewodniczącym Rady Gminy zostaje po raz pierwszy mieszkaniec Gogołowej, pan Andrzej Kaperczak.

Kolejne wybory samorządowe odbywają się w 2018 roku, kiedy to po nowelizacji ustawy samorządowej zmienia się długość kadencji władz gminy - z czteroletniej, na pięcioletnią. Przewodniczącym Rady Gminy zostaje pan Marek Liśnikowski z Gogołowej. Mandat wójta otrzymuje pan Mirosław Szymanek. W zarządzaniu gminą wspierają go dotychczasowi współpracownicy, a także grono kompetentnych kierowników i dyrektorów jednostek oświatowych, kulturalnych i sportowych.

Wspólnym wysiłkiem gmina systematycznie się rozwija i pięknieje.

Autor: UG Mszana, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności25 grudnia 202420:12

Bądźmy życzliwi nie tylko w czasie świąt

Bądźmy życzliwi nie tylko w czasie świąt - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Aktualności25 grudnia 202420:09

Ukradła wózek inwalidzki bo... bolały ją nogi

Ukradła wózek inwalidzki bo... bolały ją nogi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.