Atrapy telefonów komórkowych w przesyłce z Chin. Odbiorcy paczki grożą konsekwencje prawne
Funkcjonariusze ze śląskiej Krajowej Administracji Skarbowej zabezpieczyli 40 szt. atrap telefonów komórkowych oznaczonych logiem jednej ze znanych światowych marek.
Właściciel znaku towarowego potwierdził, że atrapy to podróbki i złożył wniosek o ściganie. Odbiorcy przesyłki grozi grzywna, kara ograniczenia albo pozbawienia wolności.
W trakcie kontroli zagranicznych przesyłek pocztowych w Oddziale Celnym Pocztowym w Zabrzu funkcjonariusze z Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach, ujawnili w jednej paczce 40 atrap telefonów komórkowych oznaczonych logiem globalnego producenta urządzeń mobilnych i komputerowych.
Atrapy komórek sprowadził do Polski mieszkaniec województwa dolnośląskiego. Paczka została wysłana z Chin. W deklaracji pocztowej nadawca podał pełny opis towaru, tj. 40 sztuk telefonów komórkowych i łączną kwotę niewiele powyżej 187 euro.
Ze względu na niską wartość funkcjonariusze podejrzewali, że w przesyłce mogą znajdować się podrabiane towary i skontrolowali paczkę. W środku znaleźli jednak atrapy telefonów komórkowych. Dodatkowo były one oznaczone logiem znanego producenta.
Odbiorca przesyłki tłumaczył się, że zakupił towar w celu nagrania filmu na jeden z serwisów internetowych. Atrapy telefonów miały służyć jako rekwizyty. Właściciel znaku towarowego potwierdził, że zatrzymane przedmioty to podróbki i złożył wniosek o ściganie. Odbiorcy paczki grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności.
Postępowanie w tej sprawie prowadzi Śląski Urząd Celno-Skarbowy w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Zabrzu.
Warto przypomnieć, że paczki przesyłane do Polski spoza Unii Europejskiej podlegają kontroli celnej. W przypadku, gdy funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej stwierdzą, że w paczce znajdują się towary podrobione, to takie przesyłki są zatrzymywane do postępowania. W przypadku potwierdzenia się podejrzeń, osobom zamieszanym w obrót podróbkami, za złamanie przepisów ustawy prawo własności przemysłowej, grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany