Ulica Kubsza w nowym wydaniu
Deptak, czyli ciąg spacerowy, służący do miłego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu to często najbardziej reprezentatywny dukt w mieście. Właśnie taką strefą pieszą miałby według przygotowanej koncepcji zostać fragment ulicy ks. płk. Wilhelma Kubsza. Ponadto na wspomnianej drodze miałby powstać także woonerf, a w przyszłości miniwoonerfy m.in. przy ulicach Powstańców Śląskich, Średniej i Księżnej Konstancji. Co dokładnie jest w planach?
Deptak przy ul. Kubsza
Wodzisławska ul. ks. płk. Wilhelma Kubsza według przygotowanej koncepcji miałaby stać się strefą piszą. Mowa o fragmencie od samego serca Wodzisławia Śląskiego, czyli zabytkowego staromiejskiego Rynku aż do budynku Wodzisławskiego Centrum Kultury. Wspomniany ciąg pieszy miałby zostać zlokalizowany we wskazanym miejscu w bardzo dużym stopniu ze względu na ruch turystyczny, zapewniany przez wyremontowany, zabytkowy, XVIII-wieczny Pałac Dietrichsteinów, znajdujący się przy ulicy Kubsza 2, siedzibę wodzisławskiego Muzeum, a także obiekt z dostępną dla zwiedzających SOWA, czyli Strefą Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności - lokalnym minicentrum nauki, do którego przeniesione zostały jedne z najlepszych doświadczeń edukacyjnych i wystawienniczych Centrum Nauki Kopernik.
Co można by zrobić, by wskazany odcinek ulicy Kubsza stał się deptakiem?
W ramach działań ujętych w przygotowanej koncepcji na deptaku ograniczony miałby zostać ruch kołowy, który możliwy byłby przede wszystkim dla dostaw i niezbędnych przejazdów (służby ratownicze, policja itd.). Z ciągu tego zniknęłyby też miejsca parkingowe. Te zmiany musiałyby oczywiście wiązać się z wprowadzeniem odpowiednich rozwiązań z zakresu organizacji ruchu na starówce oraz w postaci utworzenia nowych miejsc parkingowych w innych częściach Starego Miasta. Pojawiłby się natomiast szereg innych rozwiązań i elementów charakterystycznych dla deptaków. Dla zwiększenia atrakcyjności tego terenu wprowadzona zostałaby woda. Woda w formie mocno ożywiającej tę przestrzeń fontanny w kształcie linearnym. Takiej, która w dalszej części deptaka zostałaby zastępowana uporządkowanymi stylistycznie i kolorystycznie kwietnikami, przepięknymi rabatami bylinowymi, kwiatowymi, trawami ozdobnymi. A wśród roślin tych znalazłyby się m.in. dające ciekawe efekty wizualne żurawka, czosnek ozdobny oraz imperata cylindryczna „Red Baron”. Fontannę zastępowałaby też zieleń wysoka. Drzewa rozmieszczone w taki sposób, by mieszkańcom i turystom nie zasłaniały najważniejszych osi widokowych. Chodzi o to, by będący dumą pokoleń wodzisławian Pałac Dietrichsteinów widoczny był z płyty Rynku oraz z zaproponowanych punktów odpoczynku - ławek pod drzewami i ogródka przy jednej z obecnie funkcjonujących przy Kubsza restauracji. Nawierzchnia deptaka zostałaby zróżnicowana kolorystycznie. Wszystko po to, by jeszcze bardziej podkreślić liniowość fontanny i kwietników i „spacerowy” charakter duktu. Tak. Właśnie tak interesujący i przyjazny dla odwiedzających mógłby być nasz umiejscowiony w samym środku Wodzisławia Śląskiego deptak.
Czym jest woonerf?
Woonerf to rodzaj ulicy w strefie zurbanizowanej. Jest przestrzenią publiczną łączącą funkcje ulicy, deptaka, parkingu, a także miejsca spotkań mieszkańców. Przy jej projektowaniu rezygnuje się z tradycyjnego podziału przestrzeni na jezdnię i chodniki oraz wprowadza się elementy małej architektury (np. ławki). Co jest charakterystyczne dla woonerfu? Jezdnia zostaje zawężona, a ruch uspokajany. Wprowadzane rozwiązania wymuszają wolniejsze przemieszczanie się aut. To ma skutkować większym bezpieczeństwem w okolicy. Miejsce ożywia nowa zieleń. Urządzane są też miejsca do sąsiedzkich spotkań. Przeorganizowywane jest parkowanie. W skrócie chodzi o to, by utrzymać funkcje komunikacyjne i zadbać o przyjazne otoczenie dla mieszkańców.
Woonerf przy Kubsza
Zlokalizowany przy ulicy Kubsza teren pod woonerf, czyli ok. 350-metrowym odcinek od WCK do marketu budowlanego (pierwotnie dłuższy odcinek, ok. 560-metrowy, od Rynku do przywołanego marketu) został wybrany, jako pokłosie złożenia w sierpniu 2022 roku aplikacji miasta Wodzisławia Śląskiego, o czym poinformował Marszałek Województwa Śląskiego, do demonstracyjnego wdrożenia „Zielonej Infrastruktury” w ramach projektu LIFE pn. „Śląskie. Przywracamy błękit”. Koncepcja zgłoszona i przekazana przez miasto Wodzisław Śląski do Departamentu Projektów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego znalazła się na samym szczycie listy rankingowej (co ważne, na drugim miejscu w całym województwie uplasowała się koncepcja zakładająca utworzenie terenu zielonego przy rondzie Alanya, w pobliżu Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej przy ulicy Ignacego Daszyńskiego). Finansowanie inwestycji miałoby się odbywać ze środków projektu LIFE, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wkładu własnego miasta (na poziomie pięciu proc.), przy dofinansowaniu w wysokości 2,2 mln zł.
W planie jest, by w pasie drogi publicznej ulicy ks. płk. Wilhelma Kubsza stworzyć wysokiej jakości bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń dla mieszkańców poprzez: ograniczenie intensywności ruchu kołowego i reorganizację parkowania (koncepcja woonerfu, zgłoszona do projektu LIFE pn. „Śląskie. Przywracamy błękit”, zakłada blisko 90 miejsc parkingowych). Zaplanowane „odbetonowanie” znacznej powierzchni ulicy miałoby się dokonać dzięki wprowadzeniu zieleni wysokiej, krzewów, rabat bylinowych, kwiatowych i traw ozdobnych. Koncepcja uwzględnia też instalację zdrojów ulicznych z dostępem do wody pitnej. Istniejąca obecnie w tym miejscu mała architektura, czyli np. ławki czy kosze na śmieci, miałaby zostać zastąpiona elementami jednolitymi, charakterystycznymi dla planowanego woonerfu. W tej wyjątkowej strefie miałyby pojawić się ciekawe wiaty rowerowe z zielonymi dachami. Wodzisławianom służyłyby też nowo utworzone miejsca „do odpoczynku” i spotkań sąsiedzkich.
Warto dodać, że wprowadzanie w przestrzeni miejskiej rozwiązania, jakim jest woonerf, jest mocno zaznaczającym się trendem obecnie nie tylko w Skandynawii czy Niemczech, ale także w naszym kraju. Mówi się, że polską stolicą woonerfów jest miasto Łódź, ale tę formę uspokojenia ruchu stosują już też np. Gdynia, Sopot, Katowice czy Gliwice.
Czy w przyszłości pojawią się na miniwoonerfy na Starym Mieście?
Niezwykle ważne jest, by przestrzeń miejska, jaką jest wodzisławska starówka, współdzielona była przez różnych jej użytkowników: pieszych, rowerzystów, kierowców. Na tym polega idea woonerfu.
Idea woonerfu w przyszłości mogłaby zostać wprowadzona nie tylko na ulicy Kubsza, ale i w innych miejscach na terenie Starego Miasta. Miniwoonerfy w przyszłości mogłyby zostać utworzone na staromiejskich ulicach Powstańców Śląskich, Średniej, Księżnej Konstancji i Minorytów.
O jakie zmiany chodzi w tych wyżej wymienionych, konkretnych przypadkach? Docelowo o ograniczenie parkowania w tych miejscach przy założeniu zlokalizowania w niedalekiej odległości innych miejsc postojowych. Na nowo powstałych woonerfach w wersji mini wprowadzona miałaby zostać też zieleń wysoka i niewielkie wyspy zieleni niskiej. Znalazłyby się tu także miejsca do odpoczynku z ławkami umiejscowionymi pod drzewami. Pozostawiona miałaby ponadto zostać wolna przestrzeń przy punktach gastronomicznych tak, aby poszerzyć ofertę ogródków restauracyjnych na terenie starówki. Lokale odpowiednie na punkty gastronomiczne - restauracje z ogródkami mogłyby dodatkowo zostać wskazane przy wzięciu pod uwagę właściwych osi widokowych. Chodzi o to, by mieszkańcy i osoby spoza miasta, odwiedzający wodzisławską starówkę i korzystający czy to z ogródków gastronomicznych, czy z wyznaczonych miejsc odpoczynku, mieli zapewniony bardzo dobry widok na znaczące punkty na Starym Mieście (np. zabytkowe).
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany