W Godowie uczcili 105. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego [FOTO]
W sobotę 17 sierpnia wspominaliśmy 105. rocznicę wybuchu I powstania śląskiego. Z tej okazji w Godowie odbyła się niewielka uroczystość przy dawnym dworcu PKP.
Pod stojący przy dworcu pomnik rozstrzelanych w 1919 r. przez Grenzschutz mieszkańców Godowa, przyjechali uczestnicy Rajdu Kolarskiego Szlakiem Walk Powstańców I Powstania Śląskiego. W tym samym czasie cześć rozstrzelanym oddali również przedstawiciele Gminy Godów - Przewodniczący Rady Gminy w Godowie Jacek Kołek i Zastępca Wójta Gminy Tomasz Kasperuk. Złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicz pod pomnikiem.
Nocą z 16 na 17 sierpnia 1919 r. na terenie obecnej Gminy Godów wybuchło I powstanie śląskie. A konkretnie rozpoczęło się ono na terenie Skrbeńska i Gołkowic, po tym jak powstańcy wyruszyli z sąsiednich Piotrowic, które obecnie znajdują się w granicach Republiki Czeskiej. W Godowie nocą z 17 na 18 sierpnia 1919 r. stoczono jedną z ważniejszych bitew I powstania, tzw. Bitwę pod Godowem. Oddział około 60 powstańców, którzy przybyli z obozu w Piotrowicach, pod dowództwem Jana Wyglendy i Mikołaja Witczaka, stoczył na godowskim wzgórzu zwycięską potyczkę z Grenzschutzem.
Z terenów obejmujących współcześnie gminę Godów pochodziło wielu powstańców śląskich, walczących w zrywach powstańczych w latach 1919, 1920 i 1921. Wielu powstańców oddało życie w toczonych walkach.
W tych dniach w sposób szczególny pamiętamy o poległych w trzech Powstaniach śląskich mieszkańcach naszych miejscowości. Byli to: Karol Wodecki, Franciszek Burdzik, Józef Zielecki, Piotr Potysz i Wilhelm Chrobok (pochowani na cmentarzu w Godowie), Stefan Damec, Emil Mencner, Józef Patas, Emil Majzner, Paweł Sobik, Antoni Papok, Rudolf Szostek, Emil Tomaszek, Augustyn Panus, Ernest Robenek, Konrad Serwotka, Franciszek Sernik (pochowani na cmentarzu katolickim w Gołkowicach), Karol Borek, Karol Pszczółka (pochowani na cmentarzu ewangelickim w Gołkowicach), Wawrzyniec Staszek, Maksymilian Sigel i Jan Pietroszek (pochowani na cmentarzu w Skrzyszowie).
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany