Rehabilitacja 25 plus. Rusza siódma edycja programu pilotażowego
Kolejna grupa 34 młodych osób z niepełnosprawnościami - absolwentów Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim - zostanie od września objęta zajęciami w ramach programu "Rehabilitacja 25 Plus". Od początku jego realizacji Powiat Wodzisławski pozyskał z PFRON aż 6,3 mln zł na to działanie.
Program skierowany jest do dorosłych, niepełnosprawnych osób, absolwentów Szkół Przysposabiających do Pracy lub Ośrodków Rewalidacyjno – Wychowawczych. Program odpowiada na oczekiwania i potrzeby zarówno ich, jak i ich rodziców i opiekunów. Dzięki środkom pozyskanym przez Powiat z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych absolwenci placówki z ulicy Kopernika w Wodzisławiu Śląskim mogą być w dalszym ciągu objęci wsparciem i pomocą, a szkoła wzbogaca swoją bazę dydaktyczno-terapeutyczną w wiele cennych urządzeń, sprzętów i pomocy dydaktyczno-terapeutycznych.
Celem programu jest zapewnienie ciągłości oddziaływań terapeutycznych w zakresie utrzymania samodzielności i niezależności w życiu społecznym, a także w zakresie dotyczącym ich aktywności zawodowej. Dotychczas w programie brały udział 32 osoby rocznie. Od września będą to o dwie osoby więcej.
Oferta realizowanych zajęć jest bardzo szeroka i obejmuje usprawnianie ruchowe, logoterapię, muzykoterapię oraz zajęcia z zakresu aktywizacji i reintegracji zawodowej obejmujące: technologię informacyjną, arteterapię, krawiectwo, ceramikę, poligrafię, ogrodnictwo, zajęcia kulinarne oraz porządkowo – konserwatorskie.
Uczestnikom programu ponadto udzielane jest wsparcie psychologiczne i socjoterpeutyczne. Terapeuci szczególny nacisk kładą na tworzenie warunków sprzyjających wychodzeniu z izolacji i osamotnienia, tworzeniu atmosfery wzajemnej akceptacji i zrozumienia, z jednoczesnym przeżywaniem pozytywnych emocji i nawiązywaniu pozytywnych relacji.
Beneficjenci stanowią zintegrowaną, wspierającą się grupę. Łączą ich więzy przyjaźni, które kształtowały się przez lata, kiedy byli jeszcze uczniami ZPSWR, a które rozwijają się do dnia dzisiejszego. Wielu uczestników już dziś nie wyobraża sobie życia bez możliwości codziennego przyjeżdżania do placówki dobrze im znanej, od wielu lat. Beneficjenci mogą też nadal aktywnie integrować się ze społecznością ZPSWR, biorąc udział w imprezach tematycznych i projektach organizowanych przez Zespół oraz działające przy nim Stowarzyszenie „Czyń dobro”.
Program prowadzony jest w klasach i pracowniach użyczonych przez placówkę. Przez sześć lat realizacji programu w ramach zajęć aktywizacji zawodowej pod kierunkiem terapeutów uczestnicy zaadaptowali kilka pomieszczeń, w których obecnie znajdują się bardzo dobrze wyposażone dwie pracownie informatyczne, pracownia rękodzielnicza, krawiecka, ceramiczna, prac porządkowo – konserwatorskich, terapii samodzielności życiowej, kulinarna i terapii aktywności.
Uczestnicy mają także możliwość korzystania z wielu pracowni szkolnych, z nowoczesnego kompleksu sportowo – rekreacyjnego placówki, a także udziału w wycieczkach ukierunkowanych na aktywizację i reintegrację zawodową, w trakcie których biorą udział w warsztatach umożliwiających poznanie procesów technologicznych, powstawania różnego rodzaju produktów oraz poznawania specyfiki pracy na różnych stanowiskach i w różnych zawodach.
W kolejnej edycji programu, rozpoczynającej się od września br., zaplanowano nowości edukacyjne. To między innymi techniki grafiki warsztatowej, haft komputerowy, a także nauka jazdy na różnych typach rowerów z jednoczesnym poznaniem zasad ruchu drogowego oraz nauką serwisowania i naprawy rowerów. Program dodatkowo zostanie wzbogacony o zajęcia teatroterapii i choreoterapii.
Dużym udogodnieniem jest fakt, że uczestnicy mają zapewniony transport na zajęcia z terenu całego powiatu wodzisławskiego. Otrzymują też ciepły obiad.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany