Od lat wspierają wczesny rozwój dzieci
Dzieci zagrożone niepełnosprawnością mogą liczyć na fachowe wsparcie w Powiecie Wodzisławskim. Od 2017 roku nasz powiat aktywnie uczestniczy w realizacji programu „Za życiem”, mającego na celu kompleksowe wsparcie rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami.
Cel programu
Głównym celem programu „Za życiem” jest wspieranie rozwoju dzieci poprzez wczesne pobudzanie ich rozwoju psychoruchowego i społecznego. Program koncentruje się również na wzmacnianiu więzi emocjonalnej pomiędzy dzieckiem a rodzicami oraz eliminowaniu barier utrudniających dziecku aktywne uczestnictwo w życiu społecznym.
Program realizowany jest na mocy porozumienia z Ministrem Edukacji Narodowej. Za realizację zadań związanych z programem odpowiada Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Wodzisławiu Śląskim. Jej głównym celem jest organizowanie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka od urodzenia aż do momentu rozpoczęcia nauki szkolnej. Wsparcie to obejmuje szeroki wachlarz terapii – od logopedii, przez fizjoterapię, hipoterapię, zajęcia terapeutyczne, aż po terapie psychologiczne i pedagogiczne, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb dzieci.
Realizacja programu w latach 2017-2021
W pierwszym etapie, w latach 2017-2021, Powiat pozyskał na realizację programu ponad 900 tys. zł. Dzięki tym środkom możliwe było zatrudnienie specjalistów oraz zakup niezbędnych pomocy dydaktycznych i sprzętu terapeutycznego. W tym okresie terapią objęto 390 dzieci.
Nowy etap do 2026 roku
W związku z przedłużeniem programu, w kwietniu 2022 roku podpisano kolejne porozumienie na lata 2022-2026. W tym okresie na realizację zadań programu „Za życiem” Powiat pozyskał ponad 3,1 mln zł, co pozwoli na dalszy rozwój oferty terapeutycznej i objęcie wsparciem jeszcze większej liczby dzieci.
W 2022 roku terapią objęto 128 dzieci, a w 2023 roku liczba ta wzrosła do 169. W bieżącym roku (2024), od lutego do lipca, terapią objęto już 184 dzieci.
W sumie do tej pory ze wsparcia w ramach programu skorzystało 871 dzieci.
Zmiany lokalizacyjne
Początkowo zajęcia odbywały się w siedzibie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy ul. dr Lucjana Mendego 3 w Wodzisławiu Śląskim. Wraz z rosnącym zainteresowaniem programem i zwiększoną liczbą wniosków, od 2019 roku zajęcia przeniesiono do Branżowej Szkoły I Stopnia w Radlinie przy ul. Orkana 23. Ze względu na planowany remont budynku szkoły w celu przystosowania go do nowej przyszłej siedziby Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, od września 2024 roku zajęcia będą kontynuowane w budynku Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Rydułtowach.
Siedziba główna Poradni do czasu zakończenia prac w Radlinie dalej pozostaje w budynku przy ul. Mendego 3 w Wodzisławiu Śl.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany