Nowe życie starej łaźni. Rewitalizacja terenów pokopalnianych w Pszowie na ostatniej prostej [FOTO]
Prace budowlane w budynku byłej łaźni oraz maszynie wyciągowej szybu Jan, należących do dawnej kopalni Anna w Pszowie, wkraczają w końcową fazę. To kolejny, istotny element szeroko zakrojonego programu rewitalizacji terenów pokopalnianych, który jest konsekwentnie realizowany przez władze miasta. Zakończenie prac planowane jest na koniec września, a po odbiorach technicznych ruszy etap wyposażania wnętrz.
W odrestaurowanym obiekcie swoje nowe siedziby znajdą: Biblioteka Publiczna Miasta Pszów, Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Zespół Obsługi Placówek Oświatowych. Obecnie trwają prace montażowe, malowanie pomieszczeń, a także nasadzenia nowych roślin wokół budynku. Przestrzeń wokół niego zostanie wzbogacona o altany czytelnicze i mały plac zabaw, które będą ogólnodostępne dla mieszkańców.
Już teraz budynek zachwyca odtworzoną pierwotną elewacją, która harmonijnie łączy się z nowoczesnymi elementami architektury. Centralnym punktem przyszłej biblioteki będzie zabytkowa maszyna wyciągowa szybu Jan, a zachowane suwnice nadadzą wnętrzom postindustrialnego charakteru. Wieża szybowa, która niegdyś była sercem kopalni, została przekształcona w wieżę widokową, z której można podziwiać malowniczą panoramę Krzyżkowic, Pszowskich Dołów i Kalwarii.
Otwarcie odrestaurowanego obiektu planowane jest na koniec roku, choć termin ten zależy od tempa prac aranżacyjnych wewnątrz budynku. Dla bezpieczeństwa użytkowników, teren będzie otwarty w określonych godzinach, a zamykany na noc. Ponadto, obiekt zostanie objęty monitoringiem, co pozwoli na uniknięcie aktów wandalizmu oraz zapewni bezpieczeństwo wszystkim odwiedzającym.
Rewitalizacja przestrzeni pokopalnianych w Pszowie to nie tylko ożywienie dawnych, często zapomnianych miejsc, ale także stworzenie nowej wartości dla lokalnej społeczności, która zyska atrakcyjną przestrzeń do spotkań, nauki i rekreacji. Władze miasta mają nadzieję, że odnowiony budynek stanie się nowym centrum kulturalnym i społecznym, przyciągającym zarówno mieszkańców, jak i turystów.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany