Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności9 września 202416:39

Godów pięknie podziękował za tegoroczne plony

Godów pięknie podziękował za tegoroczne plony - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Piękna msza, cudowna korona dożynkowa, barwny i długi korowód z udziałem rolników i mieszkańców oraz dobra zabawa - to wyróżniało tegoroczne dożynki gminne, których współorganizatorem było sołectwo Godów, przy pomocy Gminy Godów i Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Godowie.

Podziękowanie i modlitwa

A świętowanie rozpoczęto od Mszy świętej dożynkowej, która odbyła się w kościele pw. św. Józefa Robotnika. Mszy przewodniczył ks. Eugeniusz Góra, który w pięknym kazaniu przypomniał, że dlatego dziękujemy Bogu za plony, bo choć człowiek sieje, to plon wzrasta dzięki Opatrzności. Koncelebrans zaznaczył, że ważne są również plony i owoce naszego człowieczeństwa. I o te dobre plony również się w godowskim kościele w sobotę modlono.

Barwny i długi korowód

Nieodłączną częścią dożynek jest przejazd ulicami sołectwa współorganizującego wydarzenie, korowodu dożynkowego. Kiedy jedni oglądali, drudzy maszerowali, jeszcze inni jechali. Tegoroczny korowód dożynkowy był długi i ciekawy, zaś trasa przemarszu korowodu dożynkowego została przez mieszkańców Godowa pięknie udekorowana.

W konkursie na najlepiej przygotowany wóz, uczestniczący w korowodzie 1. miejsce przyznano Szkole Podstawowej w Godowie, 2. miejsce dla Przedszkolu Publicznemu w Godowie, 3. miejsce KGW Gołkowice. Nagrody finansowe dla zwycięzców ufundował Bank Spółdzielczy w Jastrzębiu-Zdroju.

Nagrody trafiły również do właścicieli najpiękniej udekorowanych posesji. Nagrodę za 1. miejsce otrzymali państwo Jeleń, za 2. miejsce OSP Godów, za 3. miejsce państwo Reclik. Nagrody rzeczowe ufundowała firma Citronex. 

Po rozwiązaniu korowodu na scenie dożynkowej zlokalizowanej w godowskiej muszli koncertowej odbyło się tradycyjne przekazanie chleba dożynkowego. Starości dożynek - Małgorzata Mnich oraz Andrzej Bura - przekazali chleb włodarzom Gminy Godów - Wójtowi Gminy Mariuszowi Adamczykowi i Przewodniczącemu Rady Gminy w Godowie Jackowi Kołkowi.

Podziękowania dla rolników

Wójt Gminy podziękował rolnikom, mieszkańcom i zaproszonym gościom za przybycie na dożynki, a także ks. Eugeniuszowi Górze za przepiękną mszę dożynkową oraz za poświęcenie chleba dożynkowego i korony dożynkowej. - Raz w roku mieszkańcy wszystkich naszych sołectw spotykają się na święcie plonów, aby podziękować rolnikom za ich trud i podjętą ciężką i wytrwałą pracę. Dziękujemy również rolnikom za chleb, warzywa i owoce, które goszczą na naszych stołach. Dożynki to jeden z najpiękniejszych staropolskich obyczajów, obrzędów rolniczych, ale również nasza tradycja, kultura i historia. Dożynki to oczywiście wieś, a wieś to ostoja wartości. To świat, w którym gospodaruje się na swoim, w którym mamy szacunek do tradycji, to świat w którym ludzie tworzą wielopokoleniowe rodziny, świat w którym żyje się w podziwie dla stworzonej przez Boga natury. Ale ziemia, na której rolnik prowadzi swoje uprawy oraz hoduje zwierzęta wymaga od nas również mądrości i ochrony. Jak mówią rolnicy "ziemi nie oszukasz" - powiedział Mariusz Adamczyk.

Rolnikom podziękował również Przewodniczący Rady Gminy, który podkreślił, że dożynki to czas, który przypomina wszystkim o często niedocenionej pracy rolnika, dzięki któremu codziennie na naszych stołach znajduje się chleb. - Dlatego dożynki świętowane są nie tylko przez rolników, ale są też świętowane przez wszystkich tych, którzy szanują pracę wykonywaną na roli. Bo jest ona podstawą egzystencji człowieka, o czym dzisiaj niekiedy, trzeba na nowo przypominać - powiedział Jacek Kołek.

Dlatego podczas dożynek nie mogło zabraknąć wyróżnień dla rolników z poszczególnych sołectw. Ze Skrzyszowa byli to Daria i Jarosław Burdzikowie, Aleksandra i Szymon Kopcowie oraz Danuta i Jan Kubicowie, a także Łukasz Karyś. Z sołectwa Podbucze dyplomy otrzymali Marzena i Eugeniusz Mołdrzykowie, Maria i Krzysztof Mołdrzykowie, Adriana i Marcin Piwońscy, a także Patryk Szulik. Z Krostoszowic uhonorowano Katarzynę i Adama Kopców, a także Angelikę i Tomasza Barcioków. Z kolei z Gołkowic wyróżniono Katarzynę i Mateusza Baranków, Izabelę i Jana Lajdów, Jadwigę i Henryka Serwotków, Małgorzatę i Korneliusza Waliców, Ewę i Krzysztofa Szczepaniaków, Edytę i Adama Kwiatkowskich, Weronikę Knop-Jeleń i Janusza Kwiatkowskiego, Janinę i Jana Tomasów, Ewę i Stefana Grygierków, Dorotę i Piotra Grygierków, Lucynę i Grzegorza Piechów oraz Krzysztofa Reclika. Ze Skrbeńska wyróżnienia otrzymali: Halina i Ryszard Bebkowie, Katarzyna i Eugeniusz Mendrelowie, Ewelina i Grzegorz Szczepaniakowie, Ewelina i Jacek Kubicowie, Anna i Jacek Śledziewscy, Aldona i Jacek Rejmoniakowie, Mirosław Kionka oraz Izabela i Roman Ochojscy. Uhonorowano także rolników z Łazisk: Marcelinę i Bronisława Michniewiczów, Wioletę i Marcina Salamonów oraz Katarzynę i Zbigniewa Grześkiewiczów.

Za rok dożynki w Skrbeńsku

Ważnym elementem było również przekazanie tegorocznego ziarna przedstawicielom sołectwa, które w przyszłym roku zorganizuje gminne dożynki. Sołtys Godowa Marek Balcar przekazał ziarno przedstawicielce Skrbeńska Katarzynie Skrzyszowskiej. Na scenie uhonorowano również byłego, wieloletniego sołtysa Godowa Henryka Olejoka, który w tym roku zakończył pracę dla sołectwa.

Podczas części artystycznej festynu dożynkowego wystąpiły zespoły śpiewacze z gminy Godów, dzieci z ZSP Godów, Gminna Orkiestra Dęta z Gołkowic pod batutą Ryszarda Wachtarczyka z wokalistami - Emilią Szwarc, Patrycją Jasiak, Dorotą Smolorz, Natalią Długi, Bogdanem Kłoskiem i Piotrem Szczypką, także zespoły Dream Label z wokalistką Weroniką Tomalą. Gwiazdą wieczoru, która porwała tłumy do zabawy, był zespół folkowy Pogwizdani. Wieczór zwieńczyła zabawa taneczna, podczas której pod sceną bawiło się bardzo wielu uczestników dożynek.

Dożynkom towarzyszyła wystawa drobnego inwentarza, przygotowana przez Stowarzyszenie Hodowców Drobnego Inwentarza, Ptactwa Ozdobnego i Egzotyki ze Skrzyszowa. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem zwłaszcza najmłodszych uczestników dożynek. Z kolei Gminne Biblioteka Publiczna w Godowie w ramach Narodowego Czytania, zapraszała gości do czytania Kordian, dramatu romantycznego Juliusza Słowackiego.

W uroczystościach wzięło udział wielu zaproszonych gości, m.in. poseł Łukasz Osmalak, radny Sejmiku województwa śląskiego Bronisław Karasek, delegacje z gmin partnerskich Godowa, tj. ze Starego Miasta oraz Petrovic u Karvine. Nie zabrakło również Honorowego Obywatela Gminy Godów Mariana Hudka oraz rodziny Franciszka Pieczki. Konferansjerami dożynek byli Aleksandra Buchta i Paweł Tomas.

Za pomoc w organizacji wydarzenia dziękujemy naszym organizacjom: Stowarzyszeniu Hodowców i Miłośników Koni Mustang, Kołom Gospodyń Wiejskich, zespołom śpiewaczym, ZSP w Godowie. Dziękujemy również sołtysowi Godowa Panu Markowi Balcarowi.

Autor: Urząd Gminy Godów, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.