Ciężarówka z multimedialną wystawą zaparkowała na wodzisławskim rynku
Jeszcze tylko dwa dni, do 15 listopada, mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego i okolic mają niepowtarzalną okazję zobaczyć nowoczesną, multimedialną wystawę edukacyjną „Iskry Niepodległej”, organizowaną przez Biuro „Niepodległa”. Ekspozycja ta mieści się w specjalnej naczepie tira zaparkowanej przy Starostwie Powiatowym i jest dostępna bezpłatnie. Wystawa oferuje interaktywne technologie i unikalne eksponaty, w tym pamiątki sportowe, takie jak piłka z autografami mistrzów Europy w siatkówce oraz kolce lekkoatletyczne Natalii Kaczmarek – polskiej medalistki olimpijskiej.
Wystawa „Iskry Niepodległej” to mobilne widowisko edukacyjne, które przybliża sylwetki wybitnych Polaków – ojców niepodległości, sportowców, naukowców, podróżników, ludzi kultury i społeczników. To oni, swoimi dokonaniami i wyjątkowym charakterem, ukształtowali dzisiejszą Polskę i inspirują kolejne pokolenia. Wystawa porusza tematy takie jak rozwój techniki, eksploracja Ziemi i kosmosu, współczesne odkrycia naukowe oraz solidarność społeczna. Wśród bohaterów znajdują się m.in.:
• Ludwik Hirszfeld – naukowiec, który stworzył system oznaczania grup krwi oraz przyczynił się do odkrycia konfliktu serologicznego;
• Jan Czochralski – wynalazca metody wytwarzania monokryształów krzemu, dzięki której możliwa jest produkcja układów scalonych;
• Wanda Rutkiewicz – himalaistka, pierwsza kobieta, która zdobyła K2;
• Irena Sendlerowa – działaczka społeczna, która uratowała życie 2,5 tysiąca żydowskich dzieci podczas II wojny światowej;
• Mieczysław Bekker – inżynier, który współpracował z NASA nad technologiami kosmicznymi.
Wystawę uzupełniają nowoczesne rozwiązania technologiczne i design, które tworzą kosmiczną atmosferę i pozwalają odbiorcom wczuć się w klimat naukowych i kulturowych osiągnięć. Cyfrowy narrator, specjalnie zaprojektowane grafiki, transparentny ekran oraz interaktywne stanowisko, gdzie zwiedzający mogą generować „iskry”, sprawiają, że wystawa zyskuje wyjątkowy, nowoczesny charakter. Dodatkowym atutem są nawiązania do polskiej popkultury, w tym postaci z gier „Wiedźmin” i „Cyberpunk” oraz polscy laureaci nagród Nobla i Oscarów.
Na ekspozycji nie zabraknie również wyjątkowych eksponatów, które warto zobaczyć z bliska:
• Piłka z podpisami reprezentantów Polski w siatkówce, którzy zdobyli tytuł Mistrzów Europy w 2023 roku;
• Kolce lekkoatletyczne Natalii Kaczmarek, medalistki olimpijskiej;
• Order Orła Białego i Order Virtuti Militari, symbole polskich zasług i odwagi;
• Kamizelka kuloodporna opracowana przez Jana Szczepanika, wynalazcę zwanego „polskim Edisonem”;
• Chwytak ADRexp, urządzenie do przechwytywania satelitów i oczyszczania przestrzeni kosmicznej.
Wystawa jest otwarta w godzinach 9:00 – 17:00 w dniu 14 listopada oraz 9:00 – 15:00 w dniu 15 listopada. Zwiedzanie jest bezpłatne, a wejścia odbywają się co pół godziny. Ze względu na dużą popularność wydarzenia, grupy 20-osobowe proszone są o wcześniejsze zgłoszenie pod numerem telefonu 32 412 09 49, dostępnym w godzinach pracy Starostwa Powiatowego.
Uwaga: Pokazy mogą mieć intensywny charakter audiowizualny, co może wywoływać niepożądane reakcje zdrowotne u osób cierpiących na epilepsję, choroby błędnika czy nadwrażliwość na dźwięki i światło. Osoby z takimi dolegliwościami uczestniczą w pokazach na własną odpowiedzialność.
Wystawa „Iskry Niepodległej” to doskonała okazja do zgłębienia fascynującej historii polskich osiągnięć i inspiracji – serdecznie zapraszamy wszystkich, niezależnie od wieku!
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany