Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności15 listopada 202412:15

Segregujmy z głową, dbajmy o przyszłość planety

Segregujmy z głową, dbajmy o przyszłość planety - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Miasto Wodzisław Śląski, z troski o środowisko i przyszłość kolejnych pokoleń, zainicjowało kampanię mającą na celu poprawę świadomości ekologicznej mieszkańców. W ramach działań edukacyjnych, na miejskich ulicach pojawiły się nowe billboardy, które przypominają i uczą mieszkańców, jak prawidłowo segregować odpady. Celem jest nie tylko zachowanie estetyki i czystości przestrzeni publicznej, ale również wsparcie globalnych wysiłków na rzecz ochrony naszej planety.

Przestrzeganie zasad segregacji pomaga bowiem zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska oraz oszczędza zasoby naturalne, co jest jednym z głównych priorytetów miasta.

Dlaczego segregacja odpadów jest ważna?

Segregacja odpadów odgrywa kluczową rolę w ochronie środowiska i gospodarce odpadami. Poprawne rozdzielanie śmieci zmniejsza ilość odpadów trafiających na składowiska, a także umożliwia ich ponowne przetworzenie. Dzięki segregacji surowce wtórne, takie jak papier, metal, plastik czy szkło, mogą być wykorzystane do produkcji nowych przedmiotów. Taka gospodarka obiegu zamkniętego redukuje konieczność wydobywania surowców naturalnych, co przekłada się na oszczędność zasobów i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

Oznaczenia kolorystyczne pojemników na odpady

Aby ułatwić segregację, pojemniki na odpady oznaczono różnymi kolorami. Billboardy informują o zasadach segregacji i przypominają, co powinno trafiać do poszczególnych pojemników:

• Niebieski pojemnik – na papier,
• Żółty pojemnik – na tworzywa sztuczne i metal,
• Zielony pojemnik – na szkło,
• Brązowy pojemnik – na odpady bio,
• Czarny pojemnik – na odpady zmieszane.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK)

Wodzisław Śląski prowadzi również Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, zlokalizowany przy ul. Marklowickiej 21F. Jest to miejsce, gdzie mieszkańcy mogą oddać odpady, które nie mogą trafić do standardowych pojemników. PSZOK przyjmuje różnorodne odpady, takie jak odpady biodegradowalne, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, przeterminowane leki, chemikalia, odpady budowlane, meble oraz wielkogabarytowe tworzywa sztuczne. Punkt wspiera mieszkańców w bezpiecznym pozbywaniu się także odpadów niebezpiecznych.

Pojemniki na zużyte baterie i drobne elektroodpady

Dla dodatkowego ułatwienia w prawidłowej segregacji, na terenie miasta ustawiono specjalne pojemniki na zużyte baterie i drobne elektroodpady. Dzięki takim pojemnikom, umieszczonym w różnych dzielnicach, mieszkańcy mogą w wygodny sposób pozbyć się mniejszych przedmiotów elektronicznych, które nie nadają się do standardowego recyklingu. Pojemniki na baterie umieszczono m.in. przy OSP, szkołach i parkach, co ułatwia ich dostępność. Dodatkowo, przy ul. 26 Marca znajduje się specjalny pojemnik na drobną elektronikę, w którym można umieścić baterie, telefony, tonery, ładowarki i inne niewielkie urządzenia.

Korzyści z segregacji odpadów

Odpowiednia segregacja odpadów przynosi liczne korzyści dla środowiska i zdrowia mieszkańców. Recykling zmniejsza zapotrzebowanie na zasoby naturalne, ogranicza zużycie energii i zmniejsza emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Dzięki temu zyskujemy czystsze powietrze, wodę i glebę, a także ograniczamy ilość odpadów na wysypiskach, co ma pozytywny wpływ na koszty ich obsługi.

Wodzisław Śląski przypomina, że segregacja to wspólna odpowiedzialność, która w prosty sposób może przynieść realne efekty. Każdy mieszkaniec ma możliwość i obowiązek dbać o środowisko, wykonując proste kroki, takie jak codzienna segregacja odpadów.

Autor: opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.