(PRZE)MOC. Perspektywa zmian. Konferencja w ramach kampanii Białej Wstążki
2 grudnia w Powiatowym Centrum Konferencyjnym w Wodzisławiu Śląskim odbyła się uroczysta konferencja wieńcząca tegoroczną edycję kampanii Białej Wstążki, największej na świecie inicjatywy przeciwko przemocy wobec kobiet. Wydarzenie zgromadziło szerokie grono uczestników: przedstawicieli lokalnych władz, ekspertów, funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji z komendantem insp. Dariuszem Zajdą na czele, młodzież oraz mieszkańców powiatu.
Oficjalne otwarcie konferencji
Spotkanie rozpoczęła Celina Uherek-Biernat, kierownik Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej, witając gości i wprowadzając w tematykę wydarzenia. W swoim przemówieniu podkreśliła wagę działań prewencyjnych oraz edukacyjnych w walce z przemocą. Oficjalnego otwarcia konferencji dokonał Arkadiusz Skowron, Członek Zarządu Powiatu Wodzisławskiego. W swoim wystąpieniu zaakcentował znaczenie współpracy różnych instytucji w przeciwdziałaniu przemocy oraz podziękował wszystkim zaangażowanym w organizację kampanii.
Poruszający początek: film „Czym jest przemoc”
Pierwszym punktem programu była projekcja filmu „Czym jest przemoc”, który stanowił refleksyjny wstęp do dalszych rozmów. Krótki dokument, oparty na wypowiedziach osób z różnych grup wiekowych, uwidocznił złożoność problemu przemocy, wzbudzając silne emocje wśród uczestników.
Eksperckie wystąpienia – różne perspektywy przemocy
Główną część wydarzenia stanowiły prelekcje ekspertów:
• Sabina Lasok-Chwiedoruk, psycholog i biegły sądowy, w prezentacji „Perspektywa dziecka krzywdzonego” podkreśliła znaczenie wczesnej interwencji oraz roli wsparcia emocjonalnego dla najmłodszych ofiar przemocy.
• Iwona Rosprzak, prokurator z Bytomia, omówiła „Zmiany prawno-karne” w przeciwdziałaniu przemocy, wskazując na nowe regulacje, w tym uproszczenie procedur zgłaszania przestępstw i lepszą ochronę ofiar.
• Krystyna Orbik-Skupień, dyrektor placówki wsparcia dziennego „Dziupla”, w wystąpieniu „Kiedy asystent rodziny przychodzi z wizytą…” mówiła o codziennych wyzwaniach pracy z rodzinami w kryzysie i roli empatii w budowaniu zaufania.
• Monika Zielińska, Prezes Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim, w prelekcji „Istotne zmiany w systemie prawnym” przybliżyła najnowsze reformy legislacyjne wspierające przeciwdziałanie przemocy, w tym przepisy dotyczące natychmiastowej izolacji sprawców.
Każda prelekcja zakończyła się sesją pytań, podczas której uczestnicy mogli uzyskać szczegółowe odpowiedzi od specjalistów.
Konkursy i wyróżnienia
Istotnym punktem konferencji było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego skierowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych. Tematem przewodnim była refleksja nad problemem przemocy i sposobami jej przeciwdziałania. Laureatami zostali:
• I miejsce: Emilia Ryborz,
• II miejsce: Kinga Absalon,
• III miejsce: Katarzyna Brzoza.
Dodatkowo wyróżnienia otrzymały dwie inne prace. Nagrody wręczył Arkadiusz Skowron, dziękując młodzieży za zaangażowanie i kreatywne podejście do tematu.
Artystyczne zakończenie
Konferencję zamknął występ artystyczny uczniów Szkoły Podstawowej w Skrzyszowie. Przedstawiona etiuda teatralna pt. „Samotny, bo niekochany” w przejmujący sposób ukazała emocjonalne konsekwencje braku miłości i wsparcia, podsumowując symbolicznie tematykę wydarzenia.
Podsumowanie
Konferencja „(PRZE)MOC. Perspektywa zmian” była nie tylko podsumowaniem tegorocznej kampanii Białej Wstążki, ale także ważnym krokiem w budowaniu świadomości społecznej na temat przeciwdziałania przemocy. Zgromadzenie ekspertów, młodzieży i mieszkańców powiatu pokazało, że walka z przemocą wymaga wspólnego działania i konsekwentnych zmian.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany