XIV Marsz Pamięci z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego
W dniach 16-19 stycznia 2025 roku odbędzie się XIV Marsz Pamięci, który upamiętni tragiczne wydarzenia z 1945 roku, kiedy to więźniowie KL Auschwitz-Birkenau zostali zmuszeni do przebycia marszu śmierci w kierunku stacji Loslau (dzisiejszy Wodzisław Śląski). Marsz, który wyruszy z Oświęcimia, będzie szedł tradycyjną trasą przez trzy powiaty: oświęcimski, pszczyński i wodzisławski.
Marsz Pamięci to nie tylko wydarzenie o znaczeniu historycznym, ale także głęboki akt refleksji nad tragicznymi losami ofiar II wojny światowej. Tegoroczna edycja jest szczególna, ponieważ przypadnie w 80. rocznicę ewakuacji więźniów z Auschwitz do Wodzisławia Śląskiego. To symboliczne wydarzenie jest okazją do przypomnienia i upamiętnienia nie tylko ofiar obozu, ale także wszystkich tych, którzy przeżyli tę straszliwą część historii.
Trasa Marszu
Marsz będzie przebiegał przez następujące etapy:
• 16.01.2025 r. – Oświęcim – Miedźna (ok. 18 km)
• 17.01.2025 r. – Miedźna – Studzionka (ok. 26 km)
• 18.01.2025 r. – Studzionka – Jastrzębie-Zdrój (ok. 20 km)
• 19.01.2025 r. – Jastrzębie-Zdrój – Wodzisław Śląski (ok. 17 km)
Zgłoszenia
Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. Można wziąć udział w całości marszu lub tylko w wybranym fragmencie trasy. Aby zgłosić swoje uczestnictwo, wystarczy skontaktować się z organizatorami na jeden z poniższych sposobów:
• Telefonicznie: 666 366 995
• E-mailowo: marszpamieci2025@wp.pl
• Za pośrednictwem portalu Facebook
Historia Marszu
Marsz Pamięci został po raz pierwszy zorganizowany przez śp. Jana Stolarza, którego inicjatywa dała początek corocznej tradycji upamiętniania ofiar marszu śmierci. Dziś, po śmierci Jana Stolarza, Marsz Pamięci odbywa się pod jego patronatem, kontynuując misję edukacyjną i przypominając o tragicznych losach więźniów obozów i ofiar wojennych. To wydarzenie stanowi nie tylko hołd dla ofiar, ale także ważną lekcję historii dla młodszych pokoleń.
W tym roku, uczestnicy marszu ponownie przejdą przez tereny, które w styczniu 1945 roku były świadkami niewyobrażalnego cierpienia ludzi, którzy zostali zmuszeni do przemarszu przez brutalnych oprawców. Dziś, przez te same tereny, przejdą uczestnicy, którzy będą pamiętać o tych, którzy nie mieli szansy na przetrwanie.
Zachęta do udziału
Marsz Pamięci to nie tylko akt szacunku dla ofiar wojny, ale także sposób na zachowanie pamięci o tych, którzy nie przeżyli. To także wyjątkowa okazja do głębszego zrozumienia historii oraz wzięcia udziału w edukacyjnym i duchowym doświadczeniu. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy pragną uczcić pamięć ofiar marszu śmierci i upamiętnić 80. rocznicę ewakuacji więźniów Auschwitz.
Dołącz i stań się częścią tej niezwykłej inicjatywy.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany