Termomodernizacja ZS 1. Miasto stara się o dofinansowanie
Miasto stara się o dofinansowanie w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego na lata 2021-2027 na projekt pn. "Zwiększenie efektywności energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w Zespole Szkół nr 1 w Wodzisławiu Śląskim".
- Ta termomodernizacja będzie bardzo szeroka, ponieważ obejmie dodatkowo kompleksową wymianę oświetlenia na energooszczędne LED w całej placówce, instalacji centralnego ogrzewania, wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej sali gimnastycznej i auli oraz fotowoltaikę. Przy montażu instalacji będziemy rozważać możliwość wprowadzenia automatyki zarządzania piętrami czy poszczególnymi elementami infrastruktury, tak by poprawić nie tylko wygląd i funkcjonalność obiektu, ale mocno ograniczać koszty bieżące jego eksploatacji - mówi prezydent Wodzisławia Śląskiego, Mieczysław Kieca.
Łączna wartość prac ujętych w projekcie szacowana jest na niemal 5,7 mln zł, z czego dofinansowanie stanowi ponad 4,8 mln zł, czyli 85 proc. całkowitej kwoty. Wniosek o środki z Funduszy Europejskich dla Śląskiego na lata 2021-2027 został już złożony i obecnie jest w trakcie weryfikacji. Wyniki oceny wniosku mają zostać ogłoszone w III kwartale bieżącego roku. Miasto równocześnie przygotowuje się do przeprowadzenia przetargu.
- Jeśli udałoby się wyłonić wykonawców w kwietniu/maju, to właśnie na ten kolejny, 2026 rok, przypadłaby właściwa realizacja tej inwestycji - dodaje włodarz.
Realizacja powyższej inwestycji przyczyni się do poprawy efektywności energetycznej budynku tej wodzisławskiej placówki oświatowej oraz zmniejszenia kosztów związanych z ogrzewaniem i zużyciem energii elektrycznej, co spowoduje redukcję emisji CO2 oraz zwiększy komfort użytkowania budynku szkoły.
Podstawowe cele Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych
Do najważniejszych celów ZIT należy:
• promowanie partnerskiego modelu współpracy różnych jednostek administracyjnych na miejskich obszarach funkcjonalnych,
• zwiększenie efektywności podejmowanych interwencji poprzez realizację zintegrowanych projektów odpowiadających w sposób kompleksowy na potrzeby i problemy miast i obszarów powiązanych z nimi funkcjonalnie,
• realizacja zintegrowanych projektów odpowiadających w sposób kompleksowy na potrzeby i problemy miast i ich obszarów funkcjonalnych,
• zwiększenie wpływu miast i obszarów powiązanych z nimi funkcjonalnie na kształt i sposób realizacji działań wspieranych na ich obszarze w ramach polityki spójności.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany