Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności7 lutego 202517:00

Konkurs ofert w zakresie ekologii i ochrony zwierząt

Konkurs ofert w zakresie ekologii i ochrony zwierząt - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Wodzisławski magistrat zaprasza do udziału w otwartym konkursie ofert na wspieranie zadań publicznych miasta Wodzisławia Śląskiego w zakresie ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego, w szczególności działań mających na celu ograniczenie ilości zwierząt bezdomnych na terenie miasta oraz pomoc bezdomnym zwierzętom przebywającym w przytulisku dla zwierząt na terenie Służb Komunalnych Miasta w 2025 r.

Na zadania objęte konkursem przeznaczono kwotę 50 tys. zł. Oferty można składać do 3 marca 2025 roku. Oferty należy składać w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego przy ul. Bogumińskiej 4b w Wodzisławiu Śląskim.

Szczegółowe informacje dot. konkursu

I. Podmioty uprawnione do składania ofert.

Podmiotami uprawnionymi do uczestnictwa w konkursie są statutowo działające w zakresie ochrony zwierząt:

1. organizacje pozarządowe w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku odziałalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1491 ze zm.),
2. podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 wyżej wymienionej ustawy, takie jak:
a) osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego,
b) stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego,
c) spółdzielnie socjalne,
d) spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2048), które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.

II. Rodzaj zadania objętego konkursem.

1. Konkursem objęto działania mające na celu ograniczenie ilości zwierząt bezdomnych na terenie Miasta Wodzisławia Śląskiego oraz pomoc bezdomnym zwierzętom przebywającym w przytulisku dla zwierząt na terenie Służb Komunalnych Miasta w 2025 r.
2. W ramach zadania prowadzić należy między innymi: poszukiwania właścicieli dla zwierząt bezdomnych, opiekę nad zwierzętami przebywającymi w przytulisku w dni wolne od pracy oraz święta, a także edukację mieszkańców, w szczególności edukację dzieci i młodzieży w zakresie ochrony zwierząt.

III. Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania.

Na zadanie objęte konkursem w zakresie ochrony zwierząt, obejmującego działania mające na celu ograniczenie ilości zwierząt bezdomnych na terenie Miasta oraz pomoc bezdomnym zwierzętom przebywającym w przytulisku dla zwierząt na terenie Służb Komunalnych Miasta w roku 2025, przeznacza się kwotę – 50 000,00 złotych (słownie: pięćdziesiąt tysięcy złotych 00/100).

IV. Zadania dofinansowane w roku poprzednim.

Zadanie w zakresie ochrony zwierząt bezdomnych obejmujące działania mające na celu ograniczenie ilości zwierząt bezdomnych na terenie Miasta oraz pomoc bezdomnym zwierzętom przebywającym w przytulisku dla zwierząt na terenie Służb Komunalnych Miasta dofinansowanie w roku poprzednim – Stowarzyszenie na Rzecz Zwierząt – Koty, Psy i My tytuł zadania publicznego „W poszukiwaniu domu” kwota dotacji 50 000,00 złotych.

V. Zasady przyznawania dotacji.

1. Złożenie przez organizacje pozarządowe i podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oferty zgodnej ze wzorem określonym w Rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz. U. z 2018 r, poz. 2057) wraz z wymaganymi załącznikami:
a) kopią aktualnego odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego lub innego właściwego rejestru lub ewidencji (odpis, wydruk musi być zgodny z aktualnym stanem faktycznym i prawnym, niezależnie od tego, kiedy został wydany),
b) w przypadku wyboru innego sposobu reprezentacji podmiotów składających ofertę wspólną niż wynikający z Krajowego Rejestry Sądowego lub innego właściwego rejestru – dokument otwierdzający upoważnienie do działania w imieniu oferenta (-ów),
c) kopią aktualnego zatwierdzonego statutu lub innego aktu wewnętrznego określającego zakres prowadzonej działalności nieodpłatnej lub odpłatnej pożytku publicznego (tj. przyjęty uchwałą zarządu).

W przypadku złożenia kserokopii wymienionych powyżej dokumentów należy potwierdzić je za zgodność z oryginałem z datą oraz czytelnym podpisem osób reprezentujących podmiot występujący o dotację.

Podmioty, które składają kilka ofert w konkursie, powinny złożyć każdą ofertę z odrębnym kompletem załączników. Uprawnione podmioty mogą złożyć ofertę realizacji zadania publicznego w partnerstwie z innym uprawnionym podmiotem, w takim przypadku konieczne jest załączenie umowy partnerskiej lub oświadczenie partnera o współpracy przy realizacji zadania. W umowie lub oświadczeniu należy wskazać rodzaj i zakres wsparcia udzielonego przez partnera w realizacji zadania, sposób reprezentacji podmiotów.

2. Podmioty, które składają ofertę są zobowiązane zapewnić wkład własny na poziomie co najmniej 10 % wnioskowanej kwoty dotacji. Przy ocenie oferty będzie brany pod uwagę rodzaj i wysokość wkładu. Do wkładu własnego zalicza się:
a) środki finansowe własne,
b) środki finansowe z innych źródeł,
c) wkład osobowy, w tym świadczenia wolontariuszy i praca społeczna członków.

3. W sytuacji, gdy oferent wnosi do realizacji projektu wkład osobowy niefinansowany, koniecznie jest przestrzeganie następujących warunków:
a) wolontariusz powinien posiadać kwalifikacje i spełniać wymagania odpowiednie do rodzaju i zakresu wykonywanej pracy,
b) zakres, sposób i liczba godzin pracy wykonywanej przez wolontariusza muszą zostać określone w pisemnym porozumieniu zawartym zgodnie z art. 44 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie,
c) kalkulacja pracy wolontariusza winna być dokonana w oparciu o stawki obowiązujące dla tego personelu. Jeśli wolontariusz wykonuje prace wymagające odpowiednich kwalifikacji to kalkulacja wkładu pracy wolontariusza powinna być dokonana w oparciu o obowiązujące stawki rynkowe,
d) wolontariusz zobowiązany jest do prowadzenia karty pracy wraz ze szczególnym opisem wykonywanej pracy (dokumentacja ta musi być przechowywana przez oferenta, tak jak dokumenty finansowe),
e) wyliczenie wartości pracy dokonuje się na podstawie faktycznego czasu pracy wolontariusza i stawki godzinowej.
4. Ze środków Miasta pokrywane są niezbędne koszty związane bezpośrednio z realizacją zadania, w szczególności:
a) koszty związane z pielęgnacją i socjalizacją zwierząt, w tym karmienie, czyszczenie
i szczotkowanie sierści, wyprowadzanie zwierząt, wykonywanie prac porządkowych, tj. czyszczenie kojców,
b) koszty nadzoru zwierząt w dni wolne od pracy oraz w święta,
c) koszty opieki weterynaryjnej, w tym szczepienia, kastracja, sterylizacja, itp.,
d) koszty edukacji mieszkańców, w szczególności dzieci i młodzieży, w tym np. koszty
przygotowania i druku publikacji, zakup nagród, z zastrzeżeniem ust. 5 lit. H,
e) koszty personelu merytorycznego, w tym np. wynagrodzenie dla trenerów,
f) koszty obsługi zadania publicznego, w tym koszty administracyjne, w szczególności koordynacja, obsługa księgowa i prawna projektu, niezbędne do realizacji zadania nie mogą przekroczyć 10 % wnioskowanej kwoty dotacji.

5. Do wydatków, które nie mogą być finansowane w ramach dotacji należą wydatki niezwiązane bezpośrednio z realizacją zadania oraz wydatki niespełniające zasad gospodarności, celowości, efektywności i legalności, w szczególności następujące koszty:
a) opłaty pocztowe,
b) wydatki związane z utrzymaniem lokalu (tj. media, czynsz),
c) spłata zobowiązań cywilnoprawnych, a także należności publicznoprawnych (w tym odsetek),
d) zakup lub dzierżawa gruntów, nieruchomości oraz infrastruktury,
e) nakłady inwestycyjne i remonty nieruchomości,
f) wydatki poniesione na przygotowanie wniosku,
g) wydatki nieuwzględnione w ofercie,
h) wydatki powstałe przed lub po dacie obowiązywania umowy,
i) nagrody w konkursach, których jednostkowa wartość przekracza 100 zł,
j) darowizny na rzecz innych podmiotów,
k) inne wydatki nie związane bezpośrednio z realizacją projektu.
6. Wydatki związane z realizacją zadania są kwalifikowane, o ile są zgodne z prawem i:
a) są niezbędne dla realizacji zadania, a więc mają bezpośredni związek z celami oferty złożonej w konkursie,
b) zostały faktycznie poniesione,
c) są udokumentowane - dowodem poniesienia wydatków jest opłacona faktura lub inny dokument księgowy o równoważnej wartości dowodowej wraz z dowodami zapłaty. W przypadku płatności gotówkowej, wystarczającym dowodem jest faktura lub inny dokument księgowy o równoważnej wartości dowodowej ze wskazaniem, że zapłacono gotówką. Dokumenty poświadczające wysokość wkładu niepieniężnego powinny pozwalać na identyfikację sposobu wyliczenia tego wkładu oraz wyraźnie jest wysokość,
d) zostały przewidziane w zatwierdzonym kosztorysie zadania.

7. Złożenie oferty nie jest równoznaczne z otrzymaniem dotacji.
8. Kwota przyznanej dotacji może być niższa od wnioskowanej, co wiąże się z koniecznością korekty kosztorysu i harmonogramu.
9. Warunkiem przekazania dotacji jest zawarcie, przed datą rozpoczęcia realizacji zadania, umowy pomiędzy Miastem Wodzisław Śląski, a podmiotem składającym ofertę. Załącznikami do umowy są uaktualniony harmonogram oraz kosztorys dostosowany do wysokości przyznanej dotacji. Uaktualniony kosztorys winien zostać sporządzony z zachowaniem procentowego udziału wkładu własnego deklarowanego w ofercie.
10. Warunkiem zawarcia umowy w przypadku przyznania dotacji jest posiadanie rachunku
bankowego. Zleceniobiorca musi być jedynym posiadaczem rachunku bankowego i musi
utrzymać go nie krócej niż do chwili dokonania ostatecznych rozliczeń ze Zleceniodawcą.
11. Środki finansowe nie będą przekazywane przed datą zawarcia umowy.

VI. Termin i warunki realizacji zadania.

Warunki realizacji zadania określi umowa zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik do Rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz. U. z 2018 r. poz. 2057).

VII. Dokonywanie przesunięć w zakresie ponoszonych wydatków.

Jeżeli dany wydatek finansowany wykazany w sprawozdaniu z realizacji zadania publicznego nie jest równy odpowiedniemu kosztowi określonemu w ofercie, to uznaje się go za zgodny z ofertą wtedy, gdy nie nastąpiło zwiększenie tego wydatku o więcej niż 5%.

VIII. Termin i miejsce składania ofert.

1. Termin składania ofert wyznacza się do dnia 3 marca 2025 r.
2. Oferty należy składać w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego przy ul. Bogumińskiej 4b w Wodzisławiu Śląskim.
3. O dacie złożenia oferty decyduje data wpływu do Biura Obsługi Klienta Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego (data stempla pocztowego).
4. Dopuszcza się uzupełnienie ofert w terminie do ostatniego dnia składania ofert.
5. Oferty złożone po terminie nie podlegają rozpatrzeniu.

Więcej infomacji w zarządzeniu prezydenta Kiecy. Znajdiesz je TUTAJ.

Autor: red., redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności7 lutego 202517:19

Weekend w mieście. Sprawdź harmonogram wydarzeń

Weekend w mieście. Sprawdź harmonogram wydarzeń - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Latający Obiektyw
Reklama
Aktualności7 lutego 202517:09

Walentynkowa dyskoteka w świetlicy wiejskiej w Bełsznicy

Walentynkowa dyskoteka w świetlicy wiejskiej w Bełsznicy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: GCK Gorzyce, fot. poglądowe - pexels.com/Maurício Mascaro
Sport8 lutego 202501:37

Koszykarskie derby regionu dla wodzisławskiej Olimpii [FOTO i WIDEO]

Koszykarskie derby regionu dla wodzisławskiej Olimpii [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

Dość nietypowo, bo w piątek, 7 lutego zespół RKK AZS Racibórz rozegrał kolejne ligowe spotkanie. Rywalkami ekipy z Raciborza były koszykarki ŻKK Olimpia Wodzisław Śląski.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności7 lutego 202517:31

Warsztaty witrażu metodą Tiffaniego w Olzie

Warsztaty witrażu metodą Tiffaniego w Olzie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: GCK Gorzyce
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.