Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności6 marca 202512:18

Poznanie dawno zmarłych przodków? Dla seniorów z Godowa to żaden problem

Poznanie dawno zmarłych przodków? Dla seniorów z Godowa to żaden problem - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Godów:

4 marca około 30 seniorów z Gminy Godów i czeskiej Gminy Petrovice u Karvine, wzięło udział w warsztatach dotyczących tworzenia drzewa genealogicznego. Odbyły się one w Ośrodku Kultury w Godowie.

Prowadzący warsztaty Adam Miera, pracownik Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku, wyjaśnił seniorom skąd czerpać wiedzę o przodkach, jak poruszać się w źródłach, a także uczył... odczytywania, stosowanego dawniej w oficjalnych dokumentach państwowych oraz metrykach chrzcielnych, pisma np. niemieckiej kurrenty (kurrentschrift) czy rosyjskiej grażdanki.

Wbrew pozorom odszyfrowanie dawnych dokumentów, na Śląsku spisywanych dawniej głównie kurrentą, nie należy do łatwych. Uczestnicy warsztatów większego problemu z tym mieć już jednak nie będą, bowiem poznali sposoby odszyfrowania liter, które dla wielu są być może tylko niejasnymi szlaczkami.

Dzięki warsztatom seniorzy wiedzą na jakich stronach internetowych można próbować szukać swoich przodków, jakich źródeł i gdzie skutecznie ich szukać. Warto dodać, że prowadzący, który genealogią zajmuje się już dłuższy czas, w swoich poszukiwaniach dotarł do przodka z 1667 r. Być może seniorzy tak odległych przodków nie odnajdą, ale nawet znalezienie ich w XIX w. nie powinno nastręczać większych trudności.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu Kreatywny senior na granicy/Kreativní senior na hranici realizowanego wspólnie przez Gminę Godów i Obec Petrovice u Karvine w ramach Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Interreg Czechy - Polska 2021-2027/Fond malých projektů v rámci Programu Interreg Česko - Polsko 2021-2027.

Autor: UG Godów, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności5 marca 202519:26

Gorzyce. Trzylatka bawiła się przy drodze. Została potrącona. Lądował śmigłowiec LPR

Gorzyce. Trzylatka bawiła się przy drodze. Została potrącona. Lądował śmigłowiec LPR - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Gorzyce:

W środę, 5 marca, około godziny 16:00 na ulicy Rybnickiej w Gorzycach doszło do poważnego wypadku z udziałem 3-letniego dziecka. Z wstępnych ustaleń pracujących na miejscu policjantów wynika, że dziewczynka bawiła się w pobliżu drogi bez nadzoru osób dorosłych i niespodziewanie wtargnęła na jezdnię, wprost pod nadjeżdżający samochód.

red., fot. Czytelnik
Aktualności4 marca 202515:44

Dachowanie w Radlinie. Za kierownicą 85-latka

Dachowanie w Radlinie. Za kierownicą 85-latka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Wodzisław Śląski i okolice-Informacje drogowe 24H
Reklama
Aktualności4 marca 202505:17

Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa w powiecie wodzisławskim

Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa w powiecie wodzisławskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności4 marca 202511:44

Wodzisławskie Muzeum czynne dłużej w niedzielę

Wodzisławskie Muzeum czynne dłużej w niedzielę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Latający Obiektyw
Reklama
Aktualności5 marca 202515:30

Ferie pełne marzeń - Akcja Zima 2025 w WCK

Ferie pełne marzeń - Akcja Zima 2025 w WCK - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
WCK / fot. Agnieszka Kozielska
Aktualności4 marca 202505:47

Dziś i jutro utrudnienia w Gołkowicach

Dziś i jutro utrudnienia w Gołkowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 marca 202511:57

Seniorzy z WUTW wracają z medalami z Ogólnopolskiej Senioriady

Seniorzy z WUTW wracają z medalami z Ogólnopolskiej Senioriady - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności6 marca 202510:20

Nabór kandydatów do komisji konkursowych

Nabór kandydatów do komisji konkursowych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności6 marca 202512:49

Uszkodzenia na Żelaznym Szlaku. Wszystko przed podpalenie trawy

Uszkodzenia na Żelaznym Szlaku. Wszystko przed podpalenie trawy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Godów:

Jednostki OSP z Godowa i Gołkowic interweniowały wczoraj, 5 marca przy gaszeniu pożaru traw okalających odcinek Żelaznego Szlaku Rowerowego na krańcu Gminy Godów w Skrzyszowie.

UG Godów, fot. FB/OSP Gołkowice
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.