1 maja rusza sezon na Baszcie Rycerskiej

Baszta Rycerska to prawdziwy skarb ziemi wodzisławskiej, który stał się kolejną atrakcją turystyczną na mapie Wodzisławia Śląskiego. Tegoroczny sezon rozpocznie się w czwartek, 1 maja i potrwa przez cały weekend majowy. Następnie obiekt będzie dostępny do zwiedzania w każdą niedzielę, w godzinach od 12:00 do 18:00, aż do końca sierpnia.
Otoczenie Wieży Romantycznej sprzyja wyciszeniu, kameralnym spotkaniom oraz długim spacerom. Malowniczy krajobraz wokół Baszty stanowi doskonałe tło dla miłośników fotografii, a miłośnicy historii mogą zgłębiać tajemnice tego wyjątkowego miejsca, korzystając z tablic informacyjnych i materiałów promocyjnych.
Baszta Rycerska w tygodniu
Osoby zainteresowane zwiedzaniem tego historycznego zabytku w dni robocze (w godzinach pracy Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego) mogą umówić się na wizytę po wcześniejszej rezerwacji. Termin oraz godzinę odwiedzin można ustalić, dzwoniąc pod numer telefonu 32 45 90 478.
Punkt widokowy
Widok z Baszty Rycerskiej bywa zaskakujący. Co można dostrzec z punktu widokowego? Przy dobrej pogodzie oczom ukazują się wschodnie Sudety - opawska część Niskiego Jesionika, pomnik II Wojny Światowej w Hrabyne. Dobrze widoczne są również takie szczyty jak Velky i Mały Roudny. Co ciekawe przy bardzo dobrych warunkach atmosferycznych widoczny jest masyw Pradziada.
Historia Baszty Rycerskiej
Baszta Rycerska wzniesiona na terenie jednej z najstarszych części miasta ma długą i bogatą historię. Po śmierci fundatora zameczek myśliwski stopniowo popadała w ruinę, a zabudowa, która do niego przylegała, uległa całkowitemu rozpadowi. Do naszych czasów przetrwała jedynie Wieża Romantyczna, która po ponownym odrestaurowaniu przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej w 2004 roku spłonęła, podpalona przez nieznanych sprawców.
Rewitalizacja
W 2021 roku po wielu latach starań i dążeń partnerów na terenach pogranicza polsko-czeskiego, ten owiany aurą tajemniczości symbol miasta, odzyskał swój dawny blask. Było to możliwe dzięki środkom pozyskanym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska oraz udziale w projekcie Silesianka - szlaku wież i platform widokowych w Euroregionie Silesia.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany