W powiecie wodzisławskim zapachniało Wielkanocą

W niedzielę, 30 marca w Ośrodku Kultury w Czyżowicach odbył się po raz pierwszy w naszym powiecie Pokaz Stołów Wielkanocnych Kół Gospodyń Wiejskich, zorganizowany przez KGW Czyżowice, Gminne Centrum Kultury w Gorzycach oraz Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim. Imprezę swoim patronatem objął starosta Leszek Bizoń.
Przez ponad cztery godziny sala czyżowickiego ośrodka kultury była najgłośniejszym, najsmaczniejszym, najradośniejszym i najbardziej kolorowym miejscem w naszym powiecie. A to za sprawą kół gospodyń wiejskich i innych grup, które w liczbie aż 23 zaprezentowały się mieszkańcom naszego powiatu.
Uczestników pokazu powitała wicestarosta Barbara Chrobok wspólnie z szefową GCK w Gorzycach Bibianną Dawid oraz przewodniczącą KGW Czyżowice Anitą Syrek. Z gratulacjami i wielkanocnymi życzeniami przybył też starosta Leszek Bizoń.
Dla odwiedzających w tym dniu Czyżowice przygotowano naprawdę moc atrakcji. Stoły uginały się od wielkanocnych przysmaków, które można było zarówno spróbować, jak i je nabyć. Były więc mazurki, baby, swojskie wędliny, wędzone sery, potrawy z jajek, żur wielkanocny, świąteczne baranki z ciasta chlebowego, pascha, tradycyjne wyroby garmażeryjne i mnóstwo słodkości, w tym nawet…. czekolada dubajska. Chętni mogli też nabyć świeże mleko, miód czy jajka od szczęśliwych kur, a nawet sadzonki roślin ozdobnych.
Przez całe popołudnie popisom kulinarnym towarzyszyły pokazy artystyczne. Na scenie cały prezentowały swoją twórczość amatorskie zespoły, działające przy kołach gospodyń wiejskich i przy ośrodkach kultury. Przed publicznością wystąpiły m.in. „Kokoszyczanki”, „Olzanki”, „Bełszniczanki”, „Bluszcz”, „Gorzyczanie”, zespół „Kalina” z Łazisk, a także panie z KGW Rogów, KGW Turza Śląska i KGW Marklowice. Furorę zrobił też jedyny, w całości złożony z mężczyzn zespół „Klika Machnika” z Rydułtów.
Odwiedzający mogli ponadto wziąć udział w warsztatach tworzenia palm wielkanocnych, które poprowadziły pani Irena Syrek i pani Helena Mucha z KGW Czyżowice. Pod czujnym okiem pań ze Związku Śląskich Kobiet Wiejskich z Walców (opolskie) uczestnicy mieli też możliwość spróbowania swoich sił w tworzeniu tzw. drapanek, czyli jajek wielkanocnych wykonywanych metodą wydrapywania wzoru na skorupce, a także rzeźb z siana i słomy.
Na uczestników czekała też wyjątkowa opowieść o ginących powoli ludowych tradycjach wielkanocnych. Opowiedziała o nich pani Helena Łatka z zespołu „Gorzyczanie”.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany