Niebieskie igrzyska i niespodziewana wizyta w starostwie na Dzień Świadomości Autyzmu [FOTO]
![Niebieskie igrzyska i niespodziewana wizyta w starostwie na Dzień Świadomości Autyzmu [FOTO] Niebieskie igrzyska i niespodziewana wizyta w starostwie na Dzień Świadomości Autyzmu [FOTO] - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com](photos/_thumbs/mini_1744002668img-20250402-095156-.jpg)
2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji Starostwo odwiedzili dzisiaj podopieczni Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego RAFA. Z kolei w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych odbyły się "Niebieskie Igrzyska".
Autyzm jest dysfunkcją rozwoju związaną z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego, jednak to nie jest choroba, ale odmienna ścieżka rozwoju. Sytuacja osób dotkniętych autyzmem jest bardzo różnorodna. Są wśród nich zarówno osoby podejmujące pracę, osoby kończące studia, ale również osoby niewerbalne, wymagające stałego, codziennego wsparcia.
Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie. Stąd Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 2 kwietnia Światowym Dniem Świadomości Autyzmu. Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi na dyskryminację i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich rodziny.
Jeszcze do niedawna uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet. Według szacunków w Polsce żyje około 30 tys. osób z tą dysfunkcją, w tym 20 tys. dzieci. Wraz z ich rodzinami daje to grupę blisko 100 tys. osób.
Z okazji dzisiejszego dnia Starostę Leszka Bizonia i Zarząd Powiatu Wodzisławskiego odwiedziła grupa podopiecznych ośrodka rewalidacyjnego „Rafa” wraz z dyrektorem Beatą Rączką. Celem wizyty było nagłośnienie sytuacji osób z autyzmem. W tym celu m.in. młodzi ludzie przekazali włodarzom powiatu i urzędnikom specjalnie przygotowane przypinki z hasłami promującymi świadomość autyzmu.
Z kolei w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych urządzono „Niebieskie Igrzyska”, których celem jest integracja dzieci z autyzmem, stworzenie możliwości spotkań z rówieśnikami, propagowanie rzetelnej informacji na temat autyzmu oraz budowanie więzi poprzez sport i wspieranie osób z różnymi niepełnosprawnościami. Pomysłodawczynią imprezą jest dr Anna Budzińska a organizatorem Fundacja Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka z siedzibą w Gdańsku. Od 2006 roku Fundacja pomaga dzieciom z autyzmem oraz ich rodzinom. W 2025 r. w „Niebieskich Igrzyskach” ma wziąć udział ponad pół miliona dzieci z ponad 2,3 tysiąca placówek z Polski oraz z 14 placówek polonijnych.
„Niebieskie Igrzyska” są jedną z form obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu i pokazują jak wspaniale dzieci z autyzmem mogą uczestniczyć w zajęciach sportowych i wspólnotowych. Impreza ma pokazać, że każdy może być sportowcem i każdy ma szansę osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości. Konkurencje drużynowe służą integracji oraz rozwijaniu i wzmacnianiu więzi.
W ZPSWR zorganizowano dzisiaj turniej sportowy, w którym udział wzięli uczniowie ze swoimi rodzicami i opiekunami. Odbyły się także warsztaty kulinarne oraz kreatywne. Wydarzeniem towarzyszącym obchodom jest wystawa zdjęć pracowników szkoły pt. „Solidarni z autyzmem”, którą można zobaczyć w holu placówki. Cykl wydarzeń pod szyldem „Niebieskich Igrzysk” został zaplanowany w szkole na cały kwiecień. Celem jest jak najszersze dotarcie z informacją na temat autyzmu do społeczności szkolnej.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany