Saga Zmierzch hitem tegorocznych ferii
W czasie ferii bibliotekarze nie narzekają na mniejszy ruch, bo uczniowie nie zapominają o książkach. - Zamiast lektur wybierają fantastykę i literaturę grozy. Największym zainteresowaniem cieszą się książki o wampirach. Do tego stopnia, że trzeba je zamawiać – mówi bibliotekarka Anna Pendziałek.
Na jednym regale seria powieści "Zmierzch" amerykańskiej pisarki Stephenie Meyer, skandynawskie powieści kryminalne z serii "Millennium" Stiega Larssona, "Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki" autorstwa noblisty Maria Vargasa Llosy czy "Przygoda z owcą", której twórcą jest japoński pisarz Haruki Murakami – wszystkie te książki są zamówione i czekają na kolejnych czytelników. - To hity tegorocznych ferii. Trzeba je wcześniej rezerwować – mówi Anna Pendziałek z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wodzisławiu.
Jak się okazuje, nie wszyscy uczniowie spędzają ferie siedząc całymi dniami przed telewizorem lub komputerem. Wielu z nich woli poświęcić wolny od nauki czas na czytanie książek. - W czasie ferii zapisuje się dużo osób. Ci, którzy są już naszymi klientami, najczęściej sięgają po jakieś "lekkie" pozycję. W dalszym ciągu wśród młodzieży największą popularnością cieszą się książki o wampirach – podkreśla pani Anna. Na potwierdzenie tych słów do bibliotekarki podchodzi czytelniczka, Urszula Grabowska, i prosi o "Zaćmienie" Stephenie Meyer. - Miałam rezerwację – podkreśla. - Córka szwagra poleciła mi tę sagę. Pierwsza część przypadła mi do gustu, druga już mniej, ale postanowiłam, że przeczytam i trzecią – wyjaśnia kobieta.
Jak przekonuje bibliotekarka Anna Pendziałek z wypożyczalni dla dorosłych, uczniowie szkół średnich są bardzo świadomymi czytelnikami. - Kiedy tylko ukaże się polskie tłumaczenie książki, która ich interesuje, przychodzą i pytają, czy już ją mamy. Wielu z nich ma ugruntowane zainteresowania czytelnicze – twierdzi bibliotekarka i dodaje, że niegasnącym od wielu lat zainteresowaniem cieszą się także książki podróżnicze i biografie.
Chociaż w trakcie ferii uczniowie rzadko sięgają po lektury szkolne, ci starsi wykorzystują wolny czas na przygotowanie prezentacji maturalnych. - Sięgają do słowników motywów literackich. Poszukują też pozycji bibliograficznych. W takich sytuacjach chętnie służymy pomocą – zapewnia pani Anna.
Spory ruch panuje też w pokoju obok, w wypożyczalni dla dzieci. Najstarsi czytelnicy tego działu to gimnazjaliści. - Chłopcy w tym wieku poszukują Sapkowskiego albo Tolkiena. Z kolei gimnazjalistki wolą powieści obyczajowe. Ostatnio popularna stała się seria książek wydana przez Ossolineum, które dotykają takich problemów jak anoreksja, bulimia czy rozwód rodziców – wylicza Urszula Dziura z wypożyczalni dla dzieci.
Z kolei najmłodsi czytają cykl "Koszmarny Karolek", który opowiada o niesfornym chłopcu czy książki o zwierzętach, jak chociażby serię powieści Lauren Brooke "Heartland". - W dalszym ciągu dzieci lubią też komiksy: "Asterixa" albo "Tytusa, Romka i Atomka" – zapewnia pani Urszula.
MaS
Komentarze (0)
Dodaj komentarz