Trwa odbiór odpadów wielkogabarytowych i budowlanych - sprawdź, co możesz wyrzucić

Wczesna wiosna i wczesna jesień – wtedy właśnie mamy szanse łatwo pozbyć się posiadanych odpadów wielkogabarytowych oraz budowlanych. Według harmonogramu odpady takie są odbierane na przełomie marca i kwietnia oraz września i października. Obecnie firma zajmująca się wywozem śmieci odbiera wystawiane przez mieszkańców odpady wielkogabarytowe. 18 marca rozpoczęła się także akcja odbioru odpadów budowlanych i rozbiórkowych wytworzonych poza terenami budowy.
Pozbądź się śmieci legalnie
Przypomnijmy, że każda osoba, która dokonuje opłaty śmieciowej, może bez dodatkowych kosztów pozbywać się odpadów dużych poprzez wystawienie ich w odpowiednim czasie przed swoją posesję (w przypadku domów jednorodzinnych) lub dostarczenie do ustalonych punktów (na terenie osiedli mieszkaniowych). Odpady wielkogabarytowe należy przygotować do odbioru przed godziną 6.00 rano dnia, w którym mają być wywiezione. Kontenery na odpady budowlane są podstawiane na wyznaczone w danej dzielnicy miejsce o godzinie 7.00 rano. Ich wywóz następuje następnego dnia. Dni wywozu znaleźć można oczywiście w ogólnodostępnych harmonogramach.
Odpad i odpad komunalny
Zgodnie z ustawą o odpadach odpad to każda substancja lub przedmiot, których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do których pozbycia się jest obowiązany. Odpady komunalne, czyli te, które odbierane są przez obsługującą miasto firmę, to takie, które powstają w gospodarstwach domowych. Nie zalicza się do nich pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz ich części.
Co jest a co nie jest odpadem wielkogabarytowym
- Odpady wielkogabarytowe to takie, które nie mieszczą się w workach lub używanych przez nas pojemnikach na śmieci – wyjaśnia Tadeusz Dragon, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej. Przykładowo do odpadów wielkogabarytowych zaliczamy: stoły, krzesła, szafy, tapczany, łóżka, fotele, dywany, materace, pierzyny, rowery, zabawki dużych rozmiarów, meble ogrodowe itp. Pamiętajmy jednak, że wystawić do odbioru nie możemy: zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Odpady te niejednokrotnie zawierają niebezpieczne substancje. Zużyty sprzęt można oddać do punktu selektywnej zbiórki odpadów przy ulicy Marklowickiej 21 b lub do sklepu, w którym kupujemy nowy sprzęt.
Do odpadów budowlanych zaliczamy między innymi: gruz betonowy z rozbiórek i remontów powstający poza terenami budowy (np. posadzki betonowe), gruz ceglany (np. cegły, pustaki, cement), odpady innych materiałów ceramicznych i elementów wyposażenia (np. wanny, muszle, zlewy, płytki ceramiczne, usunięte tynki, tapety, okleiny, deski, boazeria, panele, drzwi, ramy okienne z PCV).
Trwa wywóz, trwa też jego kontrola
Wywóz odpadów wielkogabarytowych jest na bieżąco kontrolowany przez pracowników Urzędu Miasta. – Każdego dnia, w którym prowadzony jest odbiór odpadów, sprawdzamy, czy firma dobrze wywiązała się ze swoich obowiązków. Dokonujemy objazdu poszczególnych ulic, by wiedzieć, czy dany teren został porządnie uprzątnięty – mówi Tadeusz Dragon. – W roku bieżącym nie możemy mieć zastrzeżeń do odbioru odpadów – dodaje.
Problem pojawia się, gdy do odbioru przygotowane są odpady, których firma odebrać od mieszkańców zgodnie z obowiązującą ustawą nie może. – Zdarza się, że jako odpady wielkogabarytowe mieszkańcy traktują np. części samochodowe a te nie są z zasady odpadami komunalnymi, do odbioru których zobowiązana jest firma – wyjaśnia naczelnik Dragon. – Do odbioru jako wielkogabarytowe nie możemy również przygotowywać worków, w których znajdują się różne śmieci. Pamiętajmy, że wypełnione odpadami worki to nie odpady wielkogabarytowe – dodaje.
źródło: UM Wodzisław Śląski
Komentarze (0)
Dodaj komentarz