Likwidacja skończy się, zanim się zacznie?
Dziś radni z trzech komisji negatywnie zaopiniowali projekt uchwały o zamiarze likwidacji pięciu placówek oświatowych w Wodzisławiu. Głosowanie poprzedziła 6-godzinna dyskusja pomiędzy władzą a rodzicami. Okazuje się, że temat likwidacji szkół może znaleźć swój finał już 9 lutego.
Dziś o godz. 9.00 rozpoczęło się łączone posiedzenie trzech komisji: strategii i rozwoju miasta, gospodarki komunalnej, komunikacji i łączności oraz prawa, porządku publicznego, gospodarowania mieniem i inwentaryzacji. Emocje znów sięgnęły zenitu. Dyskusja trwała 6 godzin. Tym razem, w odróżnieniu od wyników wczorajszych obrad, większość radnych negatywnie zaopiniowała projekt uchwały o zamiarze likwidacji pięciu placówek oświatowych, który zostanie poddany pod głosowanie 9 lutego na sesji.
W komisju strategii za głosował jedynie Rafał Połednik. Przeciwko byli Adam Króliczek, Zofia Wistuba, Ryszard Zalewski i Eugeniusz Chłapek.
Głosy członków komisji prawa rozkładały się następująco: za był Czesław Rychlik, a przeciwko Zofia Wistuba i Franciszek Plutowski. Przewodniczący Jan Grabowiecki wstrzymał się od głosu.
W komisji gospodarki komunalnej za głosowali tylko Ireneusz Skupień i Roman Szamatowicz. Pozostali, to jest Adam Króliczek, Eugeniusz Chłapek, Franciszek Plutowski i Jan Zemło byli przeciwko.
Na najbliższej sesji, to jest 9 lutego, ma zostać złożony wniosek formalny o zdjęcie z porządku obrad punktu dotyczącego głosowania nad projektem uchwały o zamiarze likwidacji szkół. Jeśli większością głosów wniosek przejdzie, co jest coraz bardziej prawdopodobne, w praktyce oznacza to, że likwidacji nie będzie.
MaS
Przed głosowaniem w imieniu Porozumienia Rodziców Jarosław Świta wygłosił apel o treści:
Szanowni Państwo: Rodzice, Goście, Pracownicy UM, Panie i Panowie Radni, Panowie Prezydenci! Od jakiegoś czasu toczy się dyskusja na temat przeprowadzenia racjonalizacji sieci placówek oświatowych prowadzonych przez miasto Wodzisław Śl. Dyskusja na różnych płaszczyznach, z różnym poziomem emocji, w różnych gremiach i różnym poziomem merytorycznym. Także dyskusja nad metodami i sposobem procedowania uchwały intencyjnej. Padło wiele słów, stworzono kilka projektów rozwiązań. Stworzono też wiele projektów np. graficznych. Uruchomiono machinę medialną. Zaangażowani w sprawę są zapewne zmęczeni ale i zdeterminowani.
Będąc czynnym uczestnikiem tych działań i dyskusji zwracam się do osób tworzących politykę miejską- Pań i Panów Radnych, Panów Prezydentów:
-ponieważ główny argument wprowadzenia Uchwały Intencyjnej- oszczędność dla budżetu miasta- nie skutkuje istotnymi zmianami dla budżetu w bieżącym roku i roku 2012;
-ponieważ wiele kwestii budzi wątpliwości i wymaga dopracowania i to nie tylko przez Panów Prezydentów, Panie i Panów Radnych, ale także przez środowiska najbliższe szkołom i przedszkolom czyli przez rodziców, nauczycieli, dyrektorów, Rady Dzielnic
zwracam się z propozycją zaprzestania prac nad projektem Uchwały Intencyjnej dot. racjonalizacji sieci placówek oświatowych prowadzonych przez miasto Wodzisław Śl. Zaprzestania prac teraz, w takim kształcie i w takiej atmosferze. Wnoszę o rzeczową, prowadzoną w spokojnej atmosferze i uwzględniającą wszystkie aspekty (ekonomiczne, oszczędnościowe, społeczne) oraz angażującą wszystkie zainteresowane grupy społeczne i zawodowe- debatę o reformie wodzisławskiej oświaty. (pisownia oryginalna)
Komentarze (12)
Dodaj komentarz