Urząd Skarbowy zachęca: Weź paragon!

Urząd Skarbowy w Wodzisławiu Śląskim prowadzi na naszym terenie akcję „Weź paragon”. Akcja ma uświadomić społeczeństwu korzyści płynące z brania paragonów oraz z rzetelnego ewidencjonowania obrotów na kasach fiskalnych przez przedsiębiorców. W ramach akcji ruszą wkrótce kontrole przedsiębiorców i akcje informacyjne dla konsumentów.
Wciąż duża część sprzedawców mimo posiadania kasy rejestrującej nie ewidencjonuje całości obrotów, nie wydając paragonu klientowi. Skutkuje to zaniżeniem obrotów, a klient pozbawiony jest możliwości skorzystania z przysługujących mu praw konsumenckich np. prawa do reklamowania towaru. Tolerowanie tego typu zachowań prowadzi również do wzrostu „szarej strefy” i zwiększenia tym samym luki podatkowej.
Kampania przypomina, że biorąc paragon:
• ułatwiamy sobie złożenie reklamacji,
• mamy możliwość porównania cen,
• wspieramy uczciwą konkurencję,
• mamy pewność, że nie zostaliśmy oszukani,
• zmniejszamy szarą strefę,
• dokładamy starań, żeby zapłacony przez nas w cenie podatek trafił do budżetu państwa.
Pracownicy Urzędów Kontroli Skarbowej, Izb i Urzędów Skarbowych będą więc prowadzić czynności prewencyjno-informujące, które mają uzmysłowić każdemu potencjalnemu klientowi o jego prawach i konieczności reagowania w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości.
A z drugiej strony prowadzone będą czynności kontrolne, badając czy nałożone obowiązki wynikające z przepisów prawa są realizowane w sposób prawidłowy.
- Ze względu na charakter podmiotów, które planujemy skontrolować (punkty gastronomiczne, rozrywkowe) zaplanowane czynności będą przeprowadzane nie tylko w godzinach pracy Urzędu, ale również w godzinach wieczornych i nocnych oraz w dni wolne od pracy czyli soboty i niedziele. Akcja ta nie ograniczy się jednak tylko do stałych miejsc prowadzenia działalności gospodarczych ale obejmie swym zakresem również wszelkie miejsca wypoczynku i rekreacji ( kąpieliska, baseny, festyny, ogródki letnie, pikniki, odpusty itp.) - czytamy w oficjalnym komunikacie.
W akcji „Weź paragon” chodzi przede wszystkim o to, by sprzedawcy uczciwie rejestrowali sprzedaż na kasach fiskalnych i przestrzegali zasad uczciwej konkurencji. Paragon to potwierdzenie, że kwota podatku trafiła do budżetu państwa, czyli do naszej wspólnej kasy, a nie do kieszeni nieuczciwego przedsiębiorcy.
Więcej na temat prowadzonej akcji „Weź paragon” i prowadzenia ewidencji za pomocą kas fiskalnych można znaleźć na stronie internetowej www.finanse.mf.gov.pl w zakładce VAT / Broszury informacyjne.
(rys. A. Mleczko)
Komentarze (0)
Dodaj komentarz