Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 września 201420:55

Poradzisz? Gŏdej! – rusza kampania promująca śląski język

Poradzisz? Gŏdej! – rusza kampania promująca śląski język - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

"Poradzisz? Gŏdej!” to promocyjne hasło projektu "Przeciwdziałanie miękkiej dyskryminacji osób mówiących po śląsku" - najnowszej inicjatywy stowarzyszenia Pro LoquelaSilesiana, które już od 7 lat dba o należny językowi śląskiemu status. Na towarzyszących akcji plakatach, billboardach, citylightach i w spotach reklamowych zobaczymy pasjonatów, ludzi młodych i wykształconych, przeczących krzywdzącym stereotypom związanym z użyciem języka śląskiego w przestrzeni publicznej.

- Projekt składa się z części naukowej i promocyjnej. Obecnie jesteśmy po pierwszym etapie badań socjologicznych, w których 500 respondentów odpowiadało na pytania dotyczące znajomości śląskiej mowy i osobistego stosunku do osób, które używają jej w przestrzeni publicznej - mówi Rafał Adamus, prezes Stowarzyszenia Pro LoquelaSilesiana. - Przed nami druga część badań, które pozwolą na zdiagnozowanie efektywności promocyjnej części projektu i oczekiwanych zmian w postrzeganiu śląskiej mowy. Promocyjna część projektu "Przeciwdziałanie miękkiej dyskryminacji osób mówiących po śląsku", oparta jest na haśle "Poradzisz? G%u014Fdej!", którego przesłaniem jest myśl, że jeśli tylko potrafisz, mów po śląsku!

- Naszym celem jest uświadomienie, że język śląski jest na Śląsku czymś zupełnie naturalnym. Choć brzmi to jak truizm, warto zwrócić uwagę na fakt, iż często obawyi stereotypy, stają się silną blokadą przez użytkowaniem śląskiej mowy w oficjalnych sytuacjach, czy po prostu - w przestrzeni publicznej. Towarzyszące kampanii spoty, osadzają użycie języka śląskiego w trochę zaskakujących sytuacjach, by przywołać chociażby samochodowy rajd - tłumaczy Adamus. Projekt "Przeciwdziałanie miękkiej dyskryminacji osób mówiących po śląsku" jest współfinansowany z funduszy EOG  w ramach programu Obywatele dla demokracji. Wszystkie informacje na temat inicjatywy dostępne są na stronie www.godej.pl

PRO LOQUELA SILESIANA – INFORMACJE O STOWARZYSZENIU

Pro Loquela Silesiana Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy to stowarzyszenie, które od 7 lat działa na rzecz przywrócenia śląskiej mowie należnego jej miejsca w przestrzeni publicznej. Przez ten okres Pro Loquela Silesiana wielokrotnie inicjowała bądź brała udział w działaniach podejmowanych po raz pierwszy w historii.
• Na prośbę Pro Loquela Silesiana przygotowane zostały przez naukowców różnych dziedzin ekspertyzy, z których wynika, że z naukowego punktu widzenia nic nie stoi na przeszkodzie by śląskiej mowie nadać status języka regionalnego,
• Członkowie stowarzyszenia brali aktywny udział w komisji kodyfikacyjnej, która pod kierownictwem prof. Jolanty Tambor ustaliła w latach 2008-09 r. teoretyczne zasady śląskiej pisowni,
• Towarzystwo wydało Gōrnoślōnski ślabikŏrz, który stał się pierwszym śląskojęzycznym elementarzem dla uczniów szkół podstawowych,
• Członkowie stowarzyszenia organizowali i prowadzili szkolenia z zakresu śląskiej mowy we współpracy m.in. z Muzeum Śląskim (Lekcyje ślōnskij gŏdki), Górnośląskim Parkiem Etnograficznym w Chorzowie (Akadymijŏ Ślōnskij Gŏdki), Chorzowskim Centrum Kultury, placówkami oświaty (szkoły i przedszkola), kultury (domy kultury i biblioteki), 
• Po raz pierwszy tłumaczone zostały na mowę śląską przez członków Towarzystwa: artykuł na pierwszej stronie katowickiego dodatku do Gazety Wyborczej, gazetki reklamowe marketów Auchan i Leroy Merlin, strony internetowe instytucji publicznych (Teatr Śląski) i komercyjnych, menu restauracji i punktów gastronomicznych, instrukcja płatności za parkowanie za pomocą telefonii komórkowej i inne,
• Towarzystwo jest współorganizatorem pierwszej w historii akcji promocyjnej używania śląskiej mowy w przestrzeni publicznej „Gŏdōmy po ślōnsku”, której rozwinięciem jest kampania „Poradzisz? Gŏdej!”.

Projekt „Poradzisz? Gŏdej!” organizowany przez stowarzyszenie Pro Loquela Silesiana to inicjatywa, której skala nie znajduje odpowiednika w podejmowanych do tej pory działaniach mających na celu promocję języka śląskiego i jego używanie w przestrzeni publicznej. 

Nie znajduje go również charakter komunikacji projektu. Nowoczesne ujęcie tematu, zaangażowanie ludzi młodych oraz prezentacja śląskiej mowy w zaskakujących kontekstach to najważniejsze wyróżniki promocyjnej części akcji. 

W ramach kampanii promocyjnej przygotowanych zostało 5 spotów reklamowych  i 5 sesji zdjęciowych, których efekty będą silnie dostrzegalne w przestrzeni publicznej Górnego Śląska. Już z początkiem października w śląskich miastach pojawią się billboardy (63), citylighty (55) i plakaty (5000) – oparte na wizerunku ludzi młodych, wykształconych, wyrazistych, którzy nie obawiają się używać języka śląskiego nawet w oficjalnych sytuacjach. W kampanii wzięli udział między innymi dr hab. prof. UŚ Zbigniew Kadłubek, znana  z programu „Must be the Music” Ilona „Potania” Chylińska, czy pasjonatka rajdów samochodowych Katarzyna Gaik.

Istotnym wątkiem było ukazanie śląskiego języka w kontekście różnic postrzegania śląskiej mowy ze względu na płeć. Jak potwierdzają przeprowadzone badania, kobiety częściej niż mężczyźni ulegają miękkiej dyskryminacji, negatywnie oceniając używanie śląskiej mowy w przestrzeni publicznej. O 1/4 mniej kobiet niż mężczyzn używa śląskiej mowy w miejscu pracy, o 1/3 więcej kobiet niż mężczyzn deklaruje, że nie naucza bądź nie ma zamiaru nauczania śląskiej mowy swoich dzieci, prawie 2 razy więcej kobiet niż mężczyzn uważa, że nie ma potrzeby nauczania śląskiej mowy w szkole, o 1/5 więcej kobiet niż mężczyzn nigdy nie rozmawia z obcymi po śląsku, o 2/3 więcej kobiet niż mężczyzn nie zgadza się z tezą, że mowa śląska jest językiem odpowiednim do załatwiania spraw urzędowych, ponad 1/4 więcej kobiet niż mężczyzn, że nie jest językiem odpowiednim do załatwiania spraw biznesowych, a o połowę więcej kobiet niż mężczyzn uważa, że mowa śląska nie jest odpowiednim językiem do rozmowy z kilkuletnim dzieckiem. 

Nad częścią socjologiczną badań czuwa dr Elżbieta Anna Sekuła z Instytutu Badań Przestrzeni Publicznej w Warszawie, a nad ich częścią językową dr Artur Czesak z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

W ramach projektu przeprowadzone zostaną badania socjologiczne i lingwistyczne ex ante i ex post. Wyniki badań ex ante wykorzystane zostały w projektowaniu działań promocyjnych, natomiast wyniki badań ex post pozwolą na ocenę podjętych działań w kontekście promowania śląskiej mowy po zakończeniu realizacji projektu.

 

logo_pg_200x200_

Autor: Pro Loquela Silesiana,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 września 202411:21

Wykonaj jesienny wianek na drzwi. Weź udział w warsztatach

Wykonaj jesienny wianek na drzwi. Weź udział w warsztatach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl, fot. freepik.com za UM Wodzisław Śląski
Aktualności26 września 202411:21

Rowerowa eskapada po kielichu i z sądowym zakazem

Rowerowa eskapada po kielichu i z sądowym zakazem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności26 września 202410:20

Mariusz Kalaga i ziemniaczane placki rozgrzały gości festynu ziemniaczanego w Skrzyszowie [FOTO]

Mariusz Kalaga i ziemniaczane placki rozgrzały gości festynu ziemniaczanego w Skrzyszowie [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Godów:

Tradycyjnie w drugiej połowie września Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Godowie organizuje w sołectwie Skrzyszów Festyn Ziemniaczany, nazywany też potocznie plackowym. Tegoroczny odbył się 22 września i zgromadził sporą publikę.

UG Godów
Aktualności26 września 202418:08

Kierowco, zwalniaj przy szkołach!

Kierowco, zwalniaj przy szkołach! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Aktualności26 września 202410:11

Sygnaliści uprawnieni do bezpłatnej pomocy prawnej

Sygnaliści uprawnieni do bezpłatnej pomocy prawnej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności25 września 202411:55

O rodzicielstwie zastępczym przy kawie

O rodzicielstwie zastępczym przy kawie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Styl życia26 września 202417:43

Seniorze, weź udział w wykładzie

Seniorze, weź udział w wykładzie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl, fot. freepik.com za UM Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Sport26 września 202410:07

Dotacje sportowe. Zostały cztery dni na złożenie wniosku

Dotacje sportowe. Zostały cztery dni na złożenie wniosku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl, fot. freepik.com za UM Wodzisław Śląski
Kultura i Edukacja26 września 202410:30

Zintegrowani w przyrodzie. Projekt w SP 4 w Rydułtowach

Zintegrowani w przyrodzie. Projekt w SP 4 w Rydułtowach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., żródło: UM Rydułtowy
Reklama
Sport27 września 202412:44

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

W ostatni weekend września w regionie nie zabraknie sportowych emocji. Postarają się o nie piłkarze od II ligi do C klasy. prawdź, z kim zagra drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Aktualności27 września 202417:59

Koło łowieckie Róg podało kalendarz polowań

Koło łowieckie Róg podało kalendarz polowań - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.